Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

By | 11 Eylül 2013

Anlaşmalı boşanma Türk Medeni Kanunumuzun 166. Maddesinde yer almakta olup bu madde metninde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre anlaşmalı boşanma şu şekilde yasamızda yer almıştır :

‘Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilerek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.’

Anlaşmalı Boşanma Davasına Hazırlık Aşaması

Evlilik birliğini devam ettiren eşler ; birçok nedenle evliliklerini bitirme noktasına kadar gelebilmektedir. Özellikle ekonomik ve duygusal nedenler evliliklerin bitmesinde başrolü oynar. Evlilik birliğini sona erdirecek eşlerin boşanma arzularını birbirlerine dile getirmeleri ve uzlaşma yoluna gitmeleri imkanı söz konusudur. Buna göre eşler ; mevcut malvarlıkları, varsa müşterek çocukları konusunda anlaşma yapabilir ve bu şekilde anlaşarak boşanabilirler. Nitekim Türk Medeni Kanununun 166. Maddesi evlilik birliğinin tarafları olan eşlere anlaşmalı boşanma imkanı tanımıştır.

Eşler, anlaşmalı boşanma davası açmak ve anlaşmalı boşanmak için TMK’nın 166. Maddesinde yer alan şartlardan ilkini taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmelidirler.  Buna göre ; anlaşmalı boşanmak isteyen eşler için evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Şayet bir yıldan daha az bir süredir birlikte olan eşler için anlaşmalı boşanma kurumu bir işe yaramayacaktır.

Eşlerin Anlaşmalı Boşanma Protokolü Düzenlemesi

Anlaşmalı boşanmak isteyen eşler, bu hususta anlaştıkları konuları bir protokole bağlamak zorundadırlar. Şayet eşlerin talepleri bir protokole bağlanmadığı takdirde anlaşmalı boşanma imkanı olmayacak, dava süreci bu nedenle uzayacaktır. TMK’nın 166. Maddesinde de belirtildiği üzere eşler her konuda uzlaşmak zorunda olup bu hususları protokole dökmek zorundadır. Anlaşmalı boşanma protokolünde bulunması gereken zorunlu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz :

 • Maddi Tazminat
 • Manevi Tazminat
 • Yoksulluk Nafakası
 • Velayet (çocuk var ise)
 • Çocukla münasebet (çocuk var ise)
 • İştirak nafakası (çocuk var ise)

Anlaşmalı boşanma davasında uzlaşan eşler, uzlaştıkları hususları protokole dökerek anlaşmalı boşanma davasına hazırlık sürecini tamamlamış olacaklardır. Nitekim anlaşmalı boşanma davalarında biz avukatların en çok zorlandığı husus eşlerin uzlaşmak zorunda olduğu konular üzerinde görülmektedir. Eşler, müşterek çocukları ve malvarlıkları ile ilgili karar vermekte zorlanmakta bu husus da anlaşmalı boşanma davasında dava süresini uzatmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolüne İlişkin Detaylı Açıklamalar İçin Tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Açılması 

Anlaşmalı boşanmak isteyen eşler, bu doğrultuda anlaşmalı boşanma protokolünü düzenlerler ve dava açma aşamasına ulaşırlar. Dava açma aşamasında tarafların yapmaları gereken işlem ‘Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi’ hazırlamak olacaktır. Eşler burada anlaşmalı boşanmaya yönelik taleplerini ve protokollerini mahkemeye ibraz edecek gerekli usuli işlemler için zemin hazırlayacaktır. Bu noktadan sonra Eşler, yetkili ve görevli mahkemeyi belirleyerek davalarını açmalıdırlar. İlgili adliyeye gidilerek tevzi bürolarında dilekçeler ibraz edilmeli, kalem memurlarının tahsilini istediği gider avansı ve harçlar yatırılmalıdır. Bu takdirde dava açılmış ve anlaşmalı boşanma için eşler en önemli adımı atmış olacaklardır.

Anlaşmalı Boşanma Davasına İlişkin Detaylı Açıklamalar İçin Tıklayınız.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Dava Süreci

Davanın açılmasıyla birlikte, davaya bakmakla görevli olan Aile Mahkemesi, gerekli usuli işlemleri yaparak bir duruşma günü tayin ederek taraflara bu hususta tebligat çıkartır. Duruşma gününün belli olmasıyla birlikte eşler ilk duruşma birlikte hazır olmak zorundadırlar. Şayet eşlerden birisinin gelmemesi, davayı çekişmeli boşanmaya dönderebilir. Bu hususta hakimin takdir yetkisi söz konusudur. Hakim eşlere bir şans verebilir ve duruşmayı ileri bir tarihe atabilir. Fakat eşlerin anlaşmalı boşanma arzusunda olmadığını gören hakim takdir yetkisini kullanarak mevcut anlaşmalı boşanma davasını çekişmeli boşanma davasına dönüştürerek boşanma sürecini çıkmaza da sokabilir. Uygulamada hakimlerin anlaşmalı boşanma arzusuyla başvuru yapıp irade değiştiren eşlere olumlu baktığını söylemek yerinde olmayacaktır. İşbu nedenler eşler muhakkak duruşma günü birlikte hazır olmalı ve boşanma iradelerini hakim huzurunda bir kez daha dile getirmelidirler.

** Anlaşmalı Boşanma Davasında Tanık Gerekir Mi ? Anlaşmalı boşanma davasında tanık dinletmeye gerek yoktur. Bu nedenle tarafların tanık bildirmesine veya delil bildirmesine de gerek yoktur. Nitekim burada taraflarına arzusu ve uzlaşma iradeleri söz konusu olup bu hususların da Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereği ispata ihtiyacı yoktur.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukatın Rolü Nedir ? Avukat Tutmak Gerekir Mi ?

Türk Hukukunda kişiler kendilerini avukatla temsil edebilecekleri gibi avukatsız olarak asil sıfatıyla da temsil edebilirler. Peki avukat tutmanın siz yurttaşlara ne gibi katkıları olacaktır ? Avukatlar, mesleki konumları itibariyle işlerinde uzman olup profesyonel hizmet sağlamaktadırlar. Burada yurttaşlar, anlaşmalı boşanma protokolü nasıl düzenlenir sorusuna yanıt aramakta, dava dilekçesi konusunda hukuki destek aramaktadırlar. Yine müvekkillerinin çıkarları doğrultusunda hareket eden avukatlar, protokolde müvekkillerinin ileride mağdur olmaması için gerekli değişiklikleri yapar ve gerekli düzenlemeleri protokole aktarırlar. Nitekim şahıslar bir kelimenin dahi gelecekte hak kaybına yol açacağını kestiremezler. İşbu nedenle gerek anlaşmalı boşanma davalarında dava dilekçesi hususunda gerekse de anlaşmalı boşanma protokolünün düzenlenmesinde avukatın rolü ve görevi oldukça mühimdir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Vekaletname Bilgilerimiz

Anlaşmalı boşanma davasında, resimli boşanma vekaletnamesi çıkarılarak Hukuk Büromuz görevlendirilebilir. Hukuk Büromuz ise başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de iş ortaklıkları aracılığıyla davaları yürütmektedir.

Vekaletname bilgilerimiz şu şekildedir :

Avukat           : Mehmet Emre Ulusoy

Vergi No       : 13895390200

Baro                : İstanbul Barosu

Baro Sicil       : 44325

Incoming search terms:

 • boşanmak için gerekli evraklar
 • anlaşmalı boşanma için gerekli evraklar

4 thoughts on “Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

 1. özgü avgan

  merhaba, anlaşmalı boşanma davasının ne kadara mal olacağını öğrenmek istiyordum. izmirde yaşıyoruz.

  Reply
 2. Çağla Yılmaz

  Ya Ben Boşanmak istiyorum ama bunun için ne yapmalıyım ? İstanbulda ikametim ama şu an yalovadayım davayı burdan açmak istiyorum bununla ilgili ne yapmalıyım ?

  Reply
 3. ergül

  mrh.yaklaşık 3 sene önce eşimden ayrıldım 20 yaşında oğlum var benle kalmayı tercih 15.000 tl yakın tazminat ödedim sormak istedğim hakim bey 175 tl nafaka ödemeye karar verdi ancak eşimde sgk özel sektörde çzlışıyor ve neden hala mafaka ödiyorum araştırdığımda yosulluk adı altında alınıyormuş bu para ve her yıl artışda olacakmış ben bunu ödemek istemiyorum ne yapmam gerekir deva açsam kazanırmıyım yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Eşinizin geliri ile sizin geliriniz arasında bir fark mevcut değilse veya eşinizin almış olduğu maaş geçimi için yeterli ise nafakanın iptali davası açabilirsiniz. Bu davayı açmak arzusunda iseniz tarafımıza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir