Bir Yıl Dolmadan Açılan Anlaşmalı Boşanma Davaları

1 Yıl Dolmadan Açılan Anlaşmalı Boşanma Davası Reddedilir Mi ?

Anlaşmalı boşanma davası, Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesinde düzenlenmiş olup madde metninde de belirtildiği üzere bazı şartları taşımak zorundadır. Anlaşmalı boşanmaya karar verilebilmesi için en önemli husus tarafların evliliklerinin süresinin 1 yılı aşmış olmasıdır. Anlaşmalı boşanma davasının şartları ve diğer hususlar için anlaşmalı boşanma davası yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz : Anlaşmalı Boşanma Davası.

Uygulamada 1 yıl dolmadan açılan anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemeleri hakimi tarafından usülden reddedilmektedir. Bu tür verilmiş kararlar Yargıtay’ın yerleşik kararlarına göre hatalı bir uygulama olacaktır. Nitekim Yargıtay 2. Hukuk Dairesi önüne gelen bir dosyada Aile Mahkemesi Hakiminin böyle bir durumda davayı usülden reddetmek yerine eşler arasındaki uyuşmazlığın diğer boşanma nedenlerine dayanıp dayanmadığını araştırmaları gerektiğini söylemiştir. Şayet bir yılı doldurmayan evliliklerde diğer boşanma nedenlerinin varlığı araştırılacaktır. Diğer boşanma nedenlerin neler olabileceğini ise ilgili yazılarımızdan okuyabilirsiniz :
Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Boşanma Davası
Boşanma Nedenleri

Aşağıda, bir yıl dolmaksızın açılmış anlaşmalı boşanma davasında aile mahkemesi hakiminin diğer boşanma nedenlerine ilişkin araştırma yapma yükümlülüğüne dair Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararını ibraz etmekteyiz :

T.C YARGITAY
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2007 / 1911 – Karar: 2007 / 15180 – Karar Tarihi: 07.11.2007
BOŞANMA DAVASI – TARAFLARIN EVLENDİĞİ TARİHTEN DAVANIN AÇILDIĞI TARİHE KADAR BİR YILLIK SÜRENİN DOLMAMIŞ OLDUĞU – TARAF DELİLLERİNİN TOPLANARAK GEREKLİ ŞARTLARIN OLUP OLUŞMADIĞININ ARAŞTIRILMASI GEREĞİ
ÖZET: Nüfus kaydından tarafların 7.8.2003 tarihinde evlendikleri ve davanın açıldığı tarihte henüz bir yıllık sürenin dolmadığı anlaşılmıştır. Mahkemece, tarafların gösterdikleri delillerin toplanarak, gerekli şartların oluşup oluşmadığı araştırılıp sonucuna göre bir karar verilmesi gerekir.
(4721 S. K. m. 166)
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
Türk Medeni Kanununun 166/3. maddesi ile <Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır> hükmü getirilmiştir.
Dosyadaki nüfus kaydından tarafların 7.8.2003 tarihinde evlendikleri ve davanın açıldığı tarihte henüz bir yıllık sürenin dolmadığı anlaşılmıştır.
Mahkemece, tarafların gösterdikleri delillerin toplanarak, Medeni Kanunun 166/1-2. maddesindeki şartların oluşup oluşmadığı araştırılıp sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken Medeni Kanunun 166/3. maddesinde öngörülen bir yıllık süre şartı gerçekleşmeden tarafların kabulüne dayanarak boşanmaya karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur.
Sonuç: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA, oybirliği ile karar verildi.

Av. Mehmet Emre ULUSOY

Incoming search terms:

 • 1 yıl dolmadan boşanma
 • 1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma

25 thoughts on “Bir Yıl Dolmadan Açılan Anlaşmalı Boşanma Davaları

 1. seyda

  Ben yabanci biriyle evlendim ve 4 5aylik evliyim. Ama onun cok sorunlari var ve bu sorunlar bizi temelden yipratti. Anlasmali sekilde bosanmak istiyoruz. Bu bosanma mumkun mu? Lutfen acil cevap verirseniz sevinirim. Gercekten yiprandik. Resmi olarak 4 5aylik ama ondan once 6ay nikahsiz yasadik. Duzeliriz sandik olmadi ve anlasmali olarak karar verdik.

  Reply
 2. edis furkan

  7 aylık evliyim boşanmak istiyorum. eşim çalışıyor ve ortak aldığımız bir şey yok bu durumda benden nafaka yada tazminat talep edebilir mi? asıl önemli soru şu şimdi boşanma davası açmamla evliliğim 1 yıl olduğunda dava açmam arasında bir fark olur mu? boşanma nedenimiz geçimsizlik.bunun ispatını da yapacak durumdayız. net cevap istiyorum

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   1 yıl dolmadığı için anlaşmalı boşanma yoluna gidemeyeceksiniz fakat eşinizle her konuda anlaşma sağladıysanız tarafımıza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz, sizlere yardımcı olacağız.

   Boşanmanız anlaşmalı olmayacak ise eşinizin talepleri ne olacak bilemeyiz. Nafaka talep ederse mahkeme nafakaya hükmedebilir.

   Reply
 3. AYSEL DUMAN

  Merhabalar,benim erkek kardeşim küçük yaşta bir hata yaptı ve evlenmek zorunda kaldı şuanda 18 yaşında ,evlenelide 10 ay oldu ve bir çocukları var , ve anlaşmalı boşanma dilekçesi vermişlerdi .ama bir yıl dolmadığı için reddedildiğini ögrendik .kız çekişmeli boşanma davası açacak ,kardeşim çalışmıyor, kız çok fazla tazminat ve nafaka isteyeceğini söylüyor . hakim buna karar olarak istenilenmi verir .

  teşekkürler .

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Mahkeme hakimi tarafların ekonomik durumlarını değerlendirerek bir karar verir. Tazminat hususunda ise evliliğin bitmesinde kusurun kimde olduğuna göre kararını verecektir. Yani şu aşamada kardeşinizin evliliği ile ilgili bir şey söylemek imkansız. Lütfen bir avukattan hukuki yardım alınız. Aksi halde hak kayıpları yaşayabilirsiniz.

   Reply
 4. Ebru Coşkun

  Merhaba, benim kız kardeşim bizim bilgimiz olmadan erkek arkadaşıyla nikah kiymis fakat gerçek bir evlilik hayatları olmadi ve şuan ikiside ayrılmak istiyor sadece kağıt üzerinde olduğu için evlilik iptali seklinde birşey olabilir mi kasım ayında bir yıl olacak en kısa sürede nasıl biter

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Anlaşmalı boşanma yoluyla ayrılmaları en sağlıklısı olacaktır. Aksi halde evliliğin iptali sıkı şartlara bağlıdır ve zor bir süreçtir. Ofisimizle bu davayı yürütmek isterseniz iletişim bölümünden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

   Reply
 5. gözde

  merhaba 3 aylık evliyim eşim başkalarının doldurusuyla gecmıs hayatım yuzunden bosanmak ıstıyor…dava acıldıgında nasıl olacak tum haklarımı talep edebılırmıyım…bu surecte namus hakareıne maruz kaldım ne yapabılırım

  Reply
 6. ahmet yesevi

  Merhaba;
  Anlaşmalı Boşanma da dava açtığımız tarih mi 1 yılı doldurmalı ? yoksa dava için aldığımız tarih mi bir yılı doldurmalı ?

  Reply
 7. burak

  merhaba eşimle 8 aylık evliyiz ancak eşim ortak yönlerimiz olmadığı ve benden soğduğu gerekçesiyle boşanmak istiyor ancak ben istemiyorum ve o boşanmayı anlaşmalı yapmak istediğini söylüyor ne yapmalıyım.

  Reply
 8. cansu27

  Merhaba 11 aylık evliyiz anlaşmalı boşanma kararı aldık süreç nasıl olur acaba hemen bitermi

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Avukat aracılığıyla işlemlerinizi yaparsanız kısa sürede sonuç alırsınız. Kendi başınıza dava açacak iseniz Mahkemenin belirlediği uygun bir günde duruşmanız yapılır ve sonuç alırsınız.

   Reply
 9. Deniz

  Merhaba 3 aylık evliyim ve babamın evindeyim eşim üniversite son senesini okuyor 2 ay sonra biticekti ve düğün yapicaktik , olur olmaz sebeplerden dolayı kavga çıktı ve bana boşanma davası acicak , ancak artık benim ailem istemiyor , evime gelip benimle kavga etti binaya rezil etti , ailemde istemiyor kalicam yerim yok teyzemde kalıyorum sizce ne yapmalıyım nasıl bı hak talep edebilirim ve bosanmakda istemiyorum

  Reply
 10. Deniz

  İşte boşanmak istemiyorum , sizce ertelenirmi dava nafaka alana kadar

  Reply
 11. Seyhun

  Merhaba geçen yıl nisan ayında boşanmamiz gerceklesmisti ama ikinci bir hata yapıp çocuklar için eylül ayında tekrar evlendik. Yeniden evleneli 7 ay oldu. 1 yılımız dolmadan anlaşmalı bosanabilirmiyiz?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanmanız mümkün değil. Boşanma konusunda acil bir sonuç almak istiyorsanız bize detaylı bir mail atınız. Durumunuzu izah ediniz. Size yardımcı olacağız. Mail adresimiz : info@emreulusoy.av.tr

   Reply
 12. Yasemin

  12 ağustos 2016 da nikah kıydik ancak evlenemedik ancak bosanamdm bir yılım dolmadan nasıl bosananilirim birde ruhen ve bedenen çok yıprandım psikiyatride yattım kaç defa canıma kiydim kaç defa maddi ve manevi tazminat açmayı düşünüyorum alabilir birde ne zaman boşanabilirim karşı tarafla

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Karşı taraf ile anlaşma durumunuz yok ise davanız ortalama 1,5 – 2 yılda sonuçlanır. Boşanma gerekçesi olarak bir gerekçe sunmanız ve bunu da mahkemede kanıtlamanız gerekmektedir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir