Cinsiyet Değiştirme Davası

By | 04 Kasım 2013

Günümüzde toplumsal yapıların değişmesi, ahlak duvarlarının yıkılması ile birlikte kişiler hissettikleri cinsiyete geçebilmekte ve hissettikleri cinsiyete yönelik tedavi olabilmektedir. Bununla birlikte ülkemiz yasaları da Türk Medeni Kanunu kapsamında bu değişikliğe bazı şartlarda onay vererek, kişilerin hissettikleri cinsiyette hayatlarına devam etme imkanı sağlamaktadır. Nitekim Türk Medeni Kanunumuzun 40. maddesi cinsiyet değişikliğini bazı şartlara bağlayarak şu şekilde düzenlemiştir :

‘Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse, şahsen başvuruda bulunarak mahkemece cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Ancak, iznin verilebilmesi için, istem sahibinin onsekiz yaşını doldurmuş bulunması ve evli olmaması; ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunluluğunu ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu bir eğitim ve araştırma hastanesinden alınacak resmi sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır. Verilen izne bağlı olarak amaç ve tıbbi yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin resmi sağlık kurulu raporuyla doğrulanması halinde, mahkemece nüfus sicilinde gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verilir. ’

Cinsiyet Değiştirmenin Şartları

Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesinde düzenlenen cinsiyet değişikliği için talep eden şahısların bazı şartlara sahip olması gereklidir. Bu şartların sağlanmaması halinde görevli mahkeme cinsiyet değişikliğine onay vermeyecektir. Cinsiyet değiştirmek için şartlar şu şekildedir :

 1.       18 yaşını doldurmuş olmak
 2.       Bekar olmak
 3.       Ruh sağlığı açısından cinsiyet değişikliğinin zorunlu olması (Rapor olmalı)
 4.       Üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun olmak (Rapor olmalı)
 5.       Mahkemenin izin vermesi

Görüldüğü üzere Türk Hukuk Sistemi, cinsiyet değiştirme işlemlerini sıkı şartlara bağlamış olup mahkemeye sunulan raporların da tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastanesi tarafından verilmesi gerekmektedir. Nitekim Özel hastane vb. Sağlık hizmeti veren kuruluşlardan alınacak raporlar Mahkemece dikkate alınmayacaktır.

Cinsiyet Değiştirme Davasını Kimler Açabilir ?

Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesi kapsamındaki şartları sağlamış, ruhsal ve fiziksel olarak cinsiyet değiştirmeleri zorunlu olan her yurttaş, ilgili mahkemede cinsiyet değiştirme davasını açabilir.

Cinsiyet Değiştirme Davası Kimlere Karşı Açılır ?

Çekişmesiz yargı kapsamında değerlendirilen cinsiyet değiştirme davaları, diğer nüfus davaları gibi Nüfus Müdürlüğü’ne karşı açılacak ve davalı sıfatında Nüfus Müdürlüğü olacaktır.

Cinsiyet Değiştirme Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Cinsiyet değiştirme davalarında yetkili mahkeme, davayı açacak kişinin ikametgahına bağlı yer mahkemesidir. Cinsiyet değiştirme davalarında görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Cinsiyet Değiştirme Davasında Dava Süreci 

Cinsiyet değiştirme davalarında, davanın açılması ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşlardan şahsın durumuna yönelik belgeler istenir. Bu belgeler biz avukatlar aracılığı ile de ilgili mahkemeye sunularak gerçekleştirilmektedir. Belgelerin toplanması ve Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesinde yer alan ve yukarıda belirttiğimiz şartların sağlanması ile birlikte Mahkeme cinsiyet değişikliğine karar verir.

Cinsiyet Değiştirme Davası İçin Vekaletname Bilgileri 

Cinsiyet değiştirme davası için vekaletname çıkarılırken ‘cinsiyet değiştirme davası açmaya’ ibaresinin vekaletnameye eklenmesi gerekmektedir. Vekaletname çıkarılacak notere açılacak davanın ne davası olduğunun beyanı da yeterli olacaktır.

Vekalet verilecek avukat bilgileri şu şekildedir :

Avukat            : Mehmet Emre ULUSOY

Adres              : Sinanpaşa Mah. Hasfırın Cad. No:3/41 Beşiktaş/İstanbul

Baro                : İstanbul Barosu

Vergi D.          : Beşiktaş VD.

Vergi No         : 13895390200

 

Incoming search terms:

 • cinsiyet deitirme
 • cinsiyet değiştirme davası

3 thoughts on “Cinsiyet Değiştirme Davası

 1. merve karacair

  Iyi günler ben merve karacair almanyadan katılıyorum.benim yakında cinsiyet degisikliyim olucak ismimi degistirmem gerekiyor size ben burdan vekalet versem olurmu burdaki isler yüzünden kendim gelemiyorum.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Yurtdışından konsolosluktan tarafımıza vekaletname çıkararak bizi yetkilendirebilirsiniz. Biz de ilgili vekaletname ile burada davanızı açar hukuki süreci başlatırız.

   Reply
 2. Deniz yılmaz

  Ben kısa süre içinde mavi kimliğimi aldım çok şükür. İlgilenen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirim.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir