Evlenen Kadının Kıdem Tazminatı Hakkı

1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi kıdem tazminatı alabilecek işçileri düzenlemiş olup bugün hala bu madde geçerliliğini sürdürmektedir. Kıdem tazminatını kimlerin alabileceği, kıdem tazminatı ile ilgili bilgiler ve kıdem tazminatının şartları, süresi ve görevli yetkili mahkeme hususları için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz : Kıdem Tazminatı.

Peki evlilik yapan bir kadın evlenmesi nedeniyle kıdem tazminatı hak kazanabilir mi ? 1475 sayılır kanunun 14. maddesi kadının evlenme halinde kıdem tazminatına hak kazanacağını düzenlemiştir. Peki bu sözleşmenin feshi ve ne kadar sürede feshedileceği hususlar nasıl belirlenecektir ?

Evlililk Yapan Kadının Kıdem Tazminatı Hakkı Var Mıdır ?

1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinin evlenen kadının kıdem tazminatı hakkına ilişkin bölümü şu şekildedir : ‘ … feshedilmesi veya kıdem kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir.”

Görüldüğü üzere madde metni açık olup kanun ; evlenen kadının evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde iş sözleşmesini kendi arzusu ise feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağını belirtmiştir.

Evlenen Kadın Sözleşmesini 1 Yıl İçinde Feshetmelidir

İş Kanunu’nun 14 . maddesine göre evlilik nedeniyle iş sözleşmesini feshetmek isteyen işçi, iş sözleşmesini 1 yıl içerisinde feshetmek zorundadır. Bu sürenin geçirilmesi halinde işçi kıdem tazminatını usuli şartlara uymadığı gerekesiyle alamayacaktır. 1 yıllık süre ise evlilik tarihinden itibaren işlemeye başlayacaktır.

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshedilmesi Halinde İhbar Tazminatı Ödenir Mi ?

İş Kanunu’nun 14. maddesine göre evlililk nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçiye yalnızca kıdem tazminatı ödenecektir. İhbar tazminatı ödenmesi yalnızca işverenin haksız fesihlerinde ödenmektedir. İhbar Tazminatı ödenen hallerle ilgili bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz : İhbar Tazminatı Hangi Hallerde Ödenir ?

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesini Feshedilmesi Halinde İhbar Süresi Var Mıdır ?

Evlenme nedeniyle iş sözleşmesini fesheden kadın işçinin herhangi bir ihbar süresi beklemesine gerek yoktur. İş sözleşmesini evlilik nedeniyle fesheden kadın iş sözleşmesini feshettiği günden itibaren çalışmayacaktır.

Evlilik Nedeniyle İş Sözleşmesini Fesheden İşçi Yeniden Çalışabilir Mi ?

Evlenen ve bu nedenle sözleşmesini fesheden kadın işçi yeniden başka bir işyerinde çalışabilecektir. Çalışma hakkının anayasal bir hak olduğu ve evlenme nedeniyle sözleşmesini fesheden kadının işçinin yeniden çalışmasına engel herhangi bir durum olmadığı kabul edilmektedir. Bu nedenle kadın işçi, yeniden bir iş yerine girerek çalışma hayatına devam edebilecektir.

Incoming search terms:

  • kadın işçinin evlenmesi kıdem tazminatı
  • evlenen kadının kıdem tazminatı

4 thoughts on “Evlenen Kadının Kıdem Tazminatı Hakkı

  1. karamsar

    Merhaba emre bey kolay gelsin.ben 6 yildir ozerk kurumda calismaktayim. Ogrenmek istediğim ve soracağım soru su; bosanma davasi ve şehir değişikliği hakli bir sozlesme feshi sayilir mi? Ben bu sebepler dogrultusunda istifa edersem kidem ve ihbar tazminati alabilir miyim?

    Reply
  2. emine Ekmekçi

    Merhaba emre bey anlaşmalı olarak ayrıldıgimp iyeri
    tazminatı min yarısını ödüyor ne yapmalıyım başta hepsini vere cez dediler

    Reply
    1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

      Merhaba,

      Aranızdaki anlaşma yazılı mıdır ? Sözlü ise maalesef işiniz zor. Yazılı bir anlaşma ise bu anlaşmaya dayalı olarak talepte bulunabilirsiniz.

      Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir