İsim Soyisim Değişikliği

By | 20 Şubat 2013

İSİM – SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ/EKLEME (AD SOYAD TASHİHİ)

Toplum içerisinde ayırt ediciliği sağlayan isim ve soyisim, şahısların yaşantısını bazen zora sokabilmektedir. Bu nedenle kanunkoyucu şahısların bu mağduriyetini giderebilmek için yasal düzenlemelerle, kişilere isim ve soyisimlerini değiştirebilme imkanı tanımıştır. Fakat isim-soyisim değiştirmek isteyen kişi, bunu yalnızca Mahkeme kararı ile gerçekleştirebilecektir. Nitekim Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda ‘kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez’ demektedir. Bu nedenle isim soy isim değişikliği isteyen taraf, bu isteğini mahkemeler kanalıyla gerçekleştirebilecektir. İsim değiştirme davası için ayrı  yazılarımız bulunmaktadır. İlgili yazıları okumak için :

İsim Değiştirme Davası Nedir, Nasıl Açılır, Görevli ve Yetkili Mahkeme Hangisidir ?

Ad Soyad Değiştirme Davalarında Sık Sorulan Sorular

HAKLI SEBEP

 Medeni Kanunumuzun 27. maddesine göre : ‘ Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir’ demektedir. Her ne kadar madde metninde haklı sebepten bahsedilse de haklı sebebin ne olduğuna dair herhangi bir sayım yapılmamış, bu alan tamamen hakimin takdirine bırakılmıştır. Öyle ki nüfus davaları, uygulama ve içtihatlar ile şekillenmiştir. Buna göre haklı sebep olarak şunlar gösterilebilir :

 • Milli kültüre, örf veya adete uygun olmama
 • Alay edilebilir, kötü anlam ifade edebilir olma
 • Mesleki açıdan adın zedeleyici olması
 • Başka bir isimle tanınmış olma

Yargıtay’ın süregelen uygulamaları doğrultusunda DİN DEĞİŞİKLİĞİ de isim ve soy isim değişikliği için bir haklı sebep oluşturmaktadır.

DAVA SÜRECİ

İsim ve/veya soyisim değiştirme talebi olan şahıslar davalarını kendileri açabilecekleri gibi bir avukat aracılığıyla da davalarını yürütebilirler. Mahkemece yapılacak nüfus düzeltme işlemi için belli başlı hukuki prosedürler söz konusudur. Bunlara kısaca değinmek gerekirse :

Yetkili ve Görevli Mahkeme : İsim ve/veya soyisim değişikliği davalarında görevli ve yetkili mahkeme ; şahsın yerleşim yeri adresinin (ikametgahının) bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir. Görev hususu hakimin re’sen gözeteceği hususlardan olduğu için davanın görevsiz mahkemede açılması halinde dava reddedilecektir.

Mahkemeye Başvuru : İsim ve/veya soyisim değiştirmek isteyen şahıs, bizzat kendisi veya avukatı aracılığıyla mahkemeye başvuracaktır. Bu tür davalar, yalnızca bir kere açılabileceğinden ötürü titiz davranılması ve dilekçedeki talep kısmının özenle yazılması gerekmektedir.

Tanık : İsim ve/veya soyisim değişikliği için duruşmada dinlenmek üzere 2 adet tanık isminin dava başlangıcında mahkemeye bildirilmesi gerekmektedir. Tanıklar, mahkemeye T.C. kimlik numaraları ve adresleriyle birlikte bildirilmeli, duruşmada hazır bulunarak dayanılan haklı sebep ne ise bunu duruşma esnasında ifade etmelidirler. Hakim, tanık olmaksızın nüfustaki kaydın düzeltilmesine hükmetmeyecektir.

Değişikliğin İlanı : Davanın neticelenmesi ile birlikte karar metni, hakimin uygun göreceği mahalli bir gazetede ilan edilir. İlanın ardından kararın kesinleşmesiyle birlikte nüfus müdürlüğünden ilgili değişikliğin yapılması talep edilerek isim ve/veya soyisim değişikliği gerçekleştirilmiş olur.

Dava Süresi : Mahkemeye başvuruyu takriben 3 ila 4 ay sonunda talep edilen değişiklik nüfusa işlenmiş hale gelecektir.

VEKALETNAME BİLGİLERİ

İsim ve/veya soyisim değiştirme davası için vekaletname çıkarılırken ; ‘nüfus davaları açmaya, isim ve/veya soyisim değişikliği davası açmaya’ ibaresinin eklenmesi gerekmektedir.

Vekalet verilecek avukat bilgileri şu şekildedir :

Avukat           : Mehmet Emre ULUSOY
Adres             : Sinanpaşa Mah. Hasfırın Cad. Vidin İş Merkezi K.4 D.41 Beşiktaş/İstanbul
Vergi Dairesi: Beşiktaş V.D.
Vergi No         : 13895390200 ( T.C. Kimlik No)
Baro                 : İstanbul
Baro Sicil No: 44325

Incoming search terms:

 • soyisim değişikliği
 • isim değişikliği davası

6 thoughts on “İsim Soyisim Değişikliği

  1. abdullahtacoglu

   salam.ben.abdullahtacoglu.5.yildir rusyadacalisiyorum .hicbirkanun bozucu.birsuc.islemedim.vizemvaktivaktinceyaptiriyorum .pasaportum eski oldugu icin.azerbeycandan yenipasaport cikardim eskipasaportuda.desipverdiler ondavize oldugu icin yenipasaportla birlikte .verdim yenipasaportla.giris yaptim.bana 3 aylik oturum verdiler.zamangeldiginde.cikisyapmamlazim girdim.gumrukde sakladilar .dedilerkiseninyenipasaportunda vizeyok onunicin deport olacaksindediler.5.yilla.10.yilrusyatopraklarinagiremessin .banaturk.konsoloslugunda.pasaportuveren memur demediki.eski pasaporttaki.vizeyi.ruskonsoluslugunda.transletdemedi.banayanlis.malumatla.girisyaptim.yeni.pasaportla.ancak.1.aykalma.hakimvar.bunagorede.isimsoyisimmidegisip.yeni.pasaport.cikarmakistiyorum .ancak.tekrar.oylegelebilerim .diyeceksinizki.gitme.benimburda.isyerimvar.neyapabilerim.benkilis dogumluyam kilisegitmeden baskasehirde.mahkemeye.basvurup.degistirebilirmiyim.bana.bukonuda.yardimciolursaniz.sevinirim.

   Reply
   1. mehmetemreulusoy Post author

    İsim ve soyisim değişiklikleri Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numarasının(T.C. No) değişmesini sağlamayacaktır. Bu nedenle gerek pasaportunuzda gerekse de kimliğinizde TC kimlik numaraları, isim-soyisim değişiklikleri neticesinde değişmeyecektir.

    Reply
  2. mehmetemreulusoy Post author

   Kişinin isim ve soyismini değiştirmesi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını değiştirmez. TC kimlik numarası kişiye ait olup hiçbir şekilde değiştirilemez.

   Reply
 1. salih

  s.a
  öncelikle hayırlı işle diliyorum

  Hocam ben soy ismimi değiştirmek istiyorum nasıl bit yol izlemem gerekiyor ve bü iş kolaymı..
  sagılarımla……

  Reply
 2. gizem sahin

  Ben persembe gunu esimden ayrildim nufus deqsikligini ne zaman yapabilirim?

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir