İsim Soyisim Değişikliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

By | 07 Eylül 2013

İsim değişikliği ve soyisim değişikliği davaları, nüfus davaları içerisinde yerini alır ve haklı sebebi olan her yurttaşın ismini değiştirme ve soyismini değiştirme imkanı verir. İşte bu nedenle temelde mühim olan bu davanı yargı süreci hızlı ilerlemekte, usül ekonomisi ilkesi gereğince 2 ila 4 aylık bir süreçte sonlandırılmaktadır. Bu dava ile ilgili müvekkillerimizin sıkça sorduğu soruları ve yargı sürecine ilişkin merak edilenleri şu şekilde sıralayabiliriz :

ADIMI SOYADIMI (İSMİMİ SOYİSİMİ) DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM ? 

Cevap : Nüfus kayıtlarındaki adını veya mevcut soyadını değiştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak haklı sebeplerinin olması gerekmektedir. Nitekim Türk Medeni Kanunu’nun 27. maddesine göre haklı sebebi olan her şahıs adını değiştirebilecektir. Bunun neticesinde mahkemeler, adını soyadını değiştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak haklı sebeplerinin olup olmadığına bakacaktır. İsmini ve soyismini değiştirmek isteyen şahıslar haklı sebeplerinin varlığı halinde ilgili mahkemede isim değişikliği veya soyisim değişikliği davasını açıp adli makamdan buna yönelik talepte bulunmalıdır.

İSİM SOYİSİM DEĞİŞTİRME DAVASINDA HAKLI SEBEP NEDİR ? 

Cevap : Yukarıda da beyan ettiğimiz üzere Türk Medeni Kanunu’nun 27. maddesi haklı sebebin varlığından bahsetmiştir. Her ne kadar kanunumuzda haklı sebepten bahsetmiş olsa da haklı sebebin ne olduğuna dair herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Haklı sebep kavramı, yargı makamlarının kararlarıyla yani içtihatlarla oluşmuştur. Yargı kararlarıyla oluşan haklı sebep kavramında hakimlerin takdir yetkisi büyük önem taşımaktadır. Bugüne kadar süregelen davalarda ise haklı sebepler şekillenmiş ve şu ana başlıklar halinde listelenmiştir :

 • Milli kültüre, örf veya adete uygun olmama
 • Alay edilebilir, kötü anlam ifade edebilir olma
 • Mesleki açıdan adın zedeleyici olması
 • Başka bir isimle tanınmış olma
 • Din değişikliği

Temel anlamda haklı sebep konuları bu olmakla beraber uygulamada şu şekilde sebepler sıralanabilmektedir :

 • Adın ve soyadın alay edilebilir, komik, gülünç olması
 • Ad, soyad üzerinde harf hatalarının olması
 • Adını değiştirmek isteyen kişinin toplumda farklı bir ad ile bilinmesi
 • Soyadını değiştirmek isteyen kişinin toplumda farklı bir soyad ile bilinmesi

şeklinde sıralanabilir.

ADIMI SOYADIMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM DAVAYI HANGİ MAHKEMEDE AÇMALIYIM ? 

Cevap : İsim ve/veya soyisim değişikliği davalarında görevli ve yetkili mahkeme ; şahsın yerleşim yeri adresinin (ikametgahının) bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesidir. Görev hususu hakimin re’sen gözeteceği hususlardan olduğu için davanın görevsiz mahkemede açılması halinde dava reddedilecektir.

AD SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI NE KADAR SÜRER ? 

Cevap : Türk yargı sisteminin ağır işleyişinin aksine nüfus davaları (ad soyad değiştirme, ad soyad tashihi davaları) kısa sürmekte ve 3 ila 4 ay sonunda şahsın yeni isim ve/veya soyismi nüfusa kaydedilmiş hale gelmektedir.

İSİM SOYİSİM DEĞİŞTİRME DAVASINDA TANIK GEREKLİ MİDİR , ZORUNLU MUDUR ? 

Cevap : İsim ve/veya soyisim değişikliği için duruşmada dinlenmek üzere 2 adet tanık isminin dava başlangıcında mahkemeye bildirilmesi gerekmektedir. Tanıklar, mahkemeye T.C. kimlik numaraları ve adresleriyle birlikte bildirilmeli, duruşmada hazır bulunarak dayanılan haklı sebep ne ise bunu duruşma esnasında ifade etmelidirler. Hakim, tanık olmaksızın nüfustaki kaydın düzeltilmesine hükmetmeyecektir. Nitekim davacı taraf, adını soyadını değiştirmek için haklı bir sebep sunmalı ve bunu da tanıklar yoluyla kanıtlamalıdır. Aksi halde isim soyisim değiştirme işlemi gerçekleşemeyecek dava reddedilecektir.

AD SOYAD DEĞİŞTİRME DAVA SÜRECİNDE EMNİYETE MÜZEKKERE YAZILMASI NE İFADE ETMEKTEDİR ?

Cevap : İsim soyisim değişikliği davasında dava sürecinde şahsın adli kaydının gönderilmesi adına bağlı bulunulan Emniyet Birimine müzekkere yazılır. Buradaki amaç davacı şahsın aranıp aranmadığını tespit etmek. Nitekim Ceza Hukuku anlamında suç işlemiş ve adli makamlarca aranan şahıslar isim değiştirerek bu işlemlerden kaçmaya çalışabilirler. Dava sürecinde emniyete müzekkere yazılmasının amacı bu işlemlerden kaçmayı bertaraf etmektir.

AD SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ DAVASINDA KARARIN İLAN EDİLMESİ ŞART MIDIR ? 

Cevap : Davanın neticelenmesi ile birlikte karar metni, hakimin uygun göreceği mahalli bir gazetede ilan edilir. İlanın amacı ; davacının ismini soyisimi değiştirmesi neticesinde bir itirazın olup olmamasıdır. Şayet davacının isim ve/veya soyisimi değiştirmesi neticesinde bu değişikliğe karşı çıkacak yurttaşlar olabilir. İlanın ardından kararın kesinleşmesiyle birlikte nüfus müdürlüğünden ilgili değişikliğin yapılması talep edilerek isim ve/veya soyisim değişikliği gerçekleştirilmiş olur.

İSİM SOYİSİM DEĞİŞTİRMEK İÇİN AVUKAT TUTMAM GEREKİYOR MU ?

Cevap : Bu tür usuli işlemlerin yüksek derecede olduğu davaların avukatla takip edilmesi önem taşımaktadır. Nitekim mesleki tecrübe ve uygulamanın bilinebilirliği açısında avukatlar, müvekkillerine net bilgiler verebilmekte dava sürecinin nasıl işleyeceğini izah edebilmektedir. Bunun yanı sıra hukukumuzda sürelerin önemi aşikardır. Sürelerin kaçırılması halinde yurttaşlar hak kayıplarına uğrayabilir, değiştirmek istedikleri isimlerini ve/veya soyisimlerini değiştirmekten mahrum kalabilir. İşbu nedenle isim soyisim değiştirmek isteyen kişilerin davalarını avukat ile takip etmelerinin gerekliliği ortadadır.

İsim Değiştirme Davası Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın. 

Soyisim Değiştirme Davası Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

VEKALETNAME BİLGİLERİ

İsim ve/veya soyisim değiştirme davası için vekaletname çıkarılırken ; ‘nüfus davaları açmaya, isim ve/veya soyisim değişikliği davası açmaya’ ibaresinin eklenmesi gerekmektedir.

Vekalet verilecek avukat bilgileri şu şekildedir :

Avukat            : Mehmet Emre ULUSOY
Adres               : Sinanpaşa Mah. Hasfırın Cad. Vidin İş Merkezi K.4 D.41 Beşiktaş/İstanbul
Vergi Dairesi: Beşiktaş V.D.
Vergi No         : 13895390200 ( T.C. Kimlik No)
Baro                 : İstanbul
Baro Sicil No: 44325

Incoming search terms:

 • soyadi degisikligi
 • isim degistirme davasi ne kadar surer

20 thoughts on “İsim Soyisim Değişikliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. recep

  HMK 382-2,a-2 maddesi gereği görevli mahkme Sulh Hukuk Mahkemesi olması gerekmiyor mu . Bu konuda bizde bir dava açmayı düşünüyoruz . Söz konusu HMK maddesi açıkça ad soyad değişikliklerinin Sulh Hukuk Mahkemelerinin görevi içinde olduğunu belirtiyor. Ancak uygulamada Asliye Hukuk Mahkemeleri de resen görevsizlik vermediğini görüyoruz ?

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Recep Bey, bahsettiğiniz kanunda ‘aksine bir düzenleme olmadıkça’ demektedir. Nüfus Kanunu’nun 36. maddesi Nüfus Davalarına ilişkin görevli mahkemenin Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu kanaatindedir. Asliye Hukuk Mahkemelerinin görevsizlik vermeme nedeni bu madde olup Nüfus davalarına Asliye Hukuk Mahkemelerinde bakılacaktır.

   Reply
  2. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Uygulamada bir iki yıldır bir karışıklık mevcut haklısınız. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun vermiş olduğu karara istinaden artık isim ve soyisim değişikliği davalarında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir.

   Reply
 2. seyma

  Merhaba,
  Evlendikten sonra sadece kizlik soyadini kullanmak icin acilan davalarin cogunun reddedildigini okuyorum internetten. Olumlu sonuclanan sadece bir ornek dava var. Peki yabanci biriyle yapilan evlilikte, erkegin soyadi yerine sadece kizlik soyadimi kullanmak istedigime dair dava acabilir miyim? Esim Guney Kore vatandasi ve Kore’de evlilik sonrasi soyadi degisikligi olmuyor, ben de bazi sebeplerden dolayi kendi soyadimi kullanmak istiyorum. Simdiden tesekkurler.

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Şeyma Hanım, Türk Medeni Kanunu’na göre evlendikten sonra yalnızca kızlık soyadını taşımak kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Yargıtay’a göre de bu husus kadın-erkek eşitliğini bozmaktadır. Fakat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kendisine başvuru yapan bir meslektaşımızın kızlık soyadı ile yaşantısına devam etmesine karar vermiştir. Talebiniz karşısında sürecin çok uzun olabileceğini sizlere hatırlatmak isterim.

   Reply
 3. Erdem Erdemir

  Ben babasız büyümüş bir aile ferdiyim babam yaşıyor fakat görüşmüyorum, baba tarafımdan kimseyi tanımıyorum ve sülalem kötü siyasi geçmişi olan insanlardan oluşuyor, ismim ve soy ismim bana psikolojik bir rahatsızlık uyandırıyor. Onların adına dair hiç birşeyi hayatımda görmek ve hatırlamak istemiyorum açıkçası adımı soyadımı taşıdığım kimliği kabulenmek bana rahatsızlık veriyor. Bu beni iş hayatımda ve günlük hayatımdada olumsuz etkiliyor. Adımı ve Soy adımı değiştirmem için nereye başvurmam ve hangi evrak ve prosedürlerle hazırlanmam gerekiyor bana bilgi verirmisiniz ?

  Reply
 4. murat molu

  Sormak istediğim benim aile kayseri’nin tanınmış ailelerinden iki de bir gayrimenkul davası çıkarıp bizi mahkemeye verip devletle bizi karşı karşıya getirip rezil ediyorlar bir de rüşvet yedirip adımıza kayıtlı gayrimenkullerde satış yapmaya kalkışıyorlar benim banka hesabımı kardeşimi kullanarak rüşvet yedirip inceletiyorlar benim param yok eğer param olsa çekecekler ailemin yüzünden hristiyan oldum bir de soyismim molu başkaları bolu olarak anlıyor onun için adımı ve soyismimi değiştirmek istiyorum beni bilgilendirin.

  Reply
 5. Arda

  Merhabalar, benim ismim Arda 32 yaşındayım. İsmim eskiden çok bilinmeyen ve kullanılmayan bir isimdi ve bir sıkıntı yaşamıyordum kimse garipsemiyordu. Ancak son yıllarda erkek çocuklarına o kadar çok konuldu ki eskiden bu konuya hiç dikkat etmeyen arkadaşlarım bile bana “senin ismin erkek ismiymiş” diyorlar. İsmim geçen her yerde erkek zannediliyorum. Yaptığım her işlemde kimlik göstermek ve insanların sorularını cevaplamak zorunda kalıyorum. Birçok yeni duyan gülüyor, tanımayıp da telefon açanlar, email atanlar “Arda bey” diyorlar.

  1- Bu bence yeterince haklı bir sebep yine de mahkemede şahit istenir mi?
  Sizce de haklı bir sebep mi? Şahit her halukarda şart mı?

  2- İsmi değiştirmek yerine 2. bir isim almak daha mantıklı geliyor. Çünkü ismimin değiştiğini duyuramadığım kişiler için ve eskiden yaptığım resmi işlemler için sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.
  İkinci bir isim eklesem de haklı gerekçelere ya da şahite ihtiyacım olur mu?

  Reply
 6. hakan

  Isim ekleme davam sonuçlandı şimdi ilanı gazetede yayınlatmam gerekiyor ama hangi gazeteler olur bilmiyorum yerel gazeteler olabilir mi ?

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Değişikliğe dair ilanın hangi gazetede yayınlanacağını Mahkeme ve Basın İlan Kurumu belirlemektedir.

   Reply
 7. semiha aykurt

  merhaba ben 17 yaşındayım annem ve babam boşandılar yıllar önce annem 2. evliliğini yaptı ve ben öz babamın soyadını taşıyorum acaba üvey babamın soyadını alabilir miyim? bunun için ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

  Reply
 8. Eğitim Portalı

  Avukat Bey,

  mesela isim / soyisim değiştirmek için geçerli bir sebep olması gerekiyor demişsiniz. Bu isimle anılmak istemiyorum, geçmişimi hatırlamak istemiyorum. Çok sorun yaşadım artık farklı bir hayat kurmak istiyorum ve geçmişi hatırlatan herşeyi yok etmek istiyorum gibi psikolojik bir hastalığa vurdursak ikna edebilir miyiz mahkemeyi ?

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Mahkeme eğer talebiniz isim değiştirme için haklı bulur ise gerekli değişikliği yapacaktır. Bu hususta bir yorum yapamamaktayız.

   Reply
 9. Aysun

  Merhaba, Mehmet Emre bey bende ismime başka bir isim ekletmek istiyorum fakat sonrası için aklımda soru işaretleri var yardımcı olur musunuz bana lütfen..Bu zamana kadar almış olduğum birçok belgeler var lisans diploması,ehliyet, sertifikalar, kredi kartlarımi aynı şekilde kullanabilir miyim yoksa değiştirmelimmiyim hepsini?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   İsim ekletme gerçekleştikten sonra mahkeme kararı ile gerekli bilgilerin ve evrakların değiştirilmesi için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor. İsim ekletme neticesinde TC kimlik numaranız değişmediği için şayet diploma vb. evraklarda TC numaranızın yazması halinde bu değişikliklere gerek olmayacaktır.

   Reply
 10. BURCU

  MERHABA İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN DAVA AÇTIKTAN SONRA .. BELEDİYESİ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİRİMİNE MÜZEKKERE YAZILMIŞTIR DİYE BİR MSJ GELDİ NE ANLAMA GELİYOR NE YAPMALIYIM ? TEŞEKKÜR EDERİM

  Reply
 11. Nil

  Merhabalar ben isim değişikliği için dava dilekcesi yazdim hemde cok aciklayici tanik bilgilerine kadar ama ne olur ne olmaz arzuhalciler surekli bu isin icinde biliyorlardir diye kendi dilekcem yerine 80 tl para verip arzuhalciye yazdırdım ve ozelliklede taniklari dilekcede belirtmem gerekli mi dedim o da hayir mahkemede yaninda getir hakim isterse dinler dedi dilekceyi verdim 1 saat sonra axliyeden tanik belirtilmemis belirtmeniz daha iyi olur ben muzekkereleri hazirlayayim gelin emniyete nifusa goturun dedi islem hizlanirmis falan gelmem sartmi dedim degil biz sizin icin soyledik siz bilirsiniz dendi muhtemelen haziranin ilk haftasina tarih verecekler ne yapmaliyim sizce

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir