Soybağının Reddi Davası

By | 18 Kasım 2013

Soybağı ; kişiler arasındaki kan bağını ifade etmektedir. Hukuki anlamda ise özellikle ana baba ve çocuklar arasındaki ilişkiyi tanımlar. Özellikle aile arasındaki bu ilişkiler Miras Hukuku ve Medeni Hukuk alanında etkisini göstermektedir. Ana-baba ile çocuk arasındaki soybağı şu hallerle kurulur :

 • Çocuk ile anne arasında doğumla kurulur,
 • Çocuk ile baba arasında ; anne ile evlilik, tanıma veya hakim kararı ile kurulur.
 • Bunların dışında evlat edinme ile de soybağı kurulmuş olur.

Soybağının Reddi Davası           

Soybağının reddi davası, çocuk ile baba arasındaki ilişkinin sonlandırılmasına hizmet eder. Babalık karinesine göre ‘evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 (üç yüz) gün içinde doğan çocuğun babası koca’ sayılmaktadır. Hal böyleyken çocuk o şahıstan olmasa bile kanunen babası sayılmakta bu da kişileri hukuki anlamda mağdur etmektedir. Soybağının reddi davası da bu mağduriyetin giderilmesine hizmet etmektedir. Soybağının reddedilmesiyle birlikte çocuk ile baba arasındaki bağ ortadan kalkacak, böylelikle hukukun yarattığı babalık karinesi çürütülecektir.

Soybağının Reddi Davasında DAVACI

Babalık karinesinin çürütüldüğü soybağının reddi davasında amaç, babanın çocuk ile bağını ortadan kaldırmaktır. Niteliği itibariyle özel bir dava olan soybağının reddi davasında davacı sıfatı kocadadır. Bunun yanı sıra çocuk da bu davayı açma hakkına sahiptir. Nitekim Türk Medeni Kanunu’nun 286. maddesine göre ‘koca, soybağının reddi davasını açarak babalık karinesini çürütebilir’ denmiş ve devamında ‘çocuk da dava hakkına sahiptir’ diyerek çocuğun davacı sıfatına sahip olabileceğini belirtmiştir.

Kocanın Mirasçılarının Dava Hakkı Var Mıdır ?

Kocanın mirasçıları olan kimseler, şayet soybağının reddini gerektirir bir durum söz konusu ise bazı şartların varlığı halinde bu davayı açabileceklerdir. Kocanın altsoyu, anası, babası veya baba olduğunu iddia eden kişi; dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın ölmesi, gaipliğine karar verilmesi veya sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini öğrendiği andan itibaren 1 yıl içinde soybağının reddi davasını açmak zorundadır.

Baba Olduğunu İddia Eden Kişinin Dava Hakkı Var Mıdır ?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere baba olduğunu iddia eden kişiler ; çocuğun doğumu, kocanın ölmesi, gaipliğine karar verilmesi veya sürekli olarak ayırt etme gücünü kaybettiğini öğrendiği andan itibaren 1 yıl içinde soybağının reddi davasını açabilir.

Soybağının Reddi Davasında DAVALI

Soybağının reddi davasında davalı sıfatı, davayı kimin açtığına göre değişiklik göstermektedir. Nitekim şayet davayı koca açar ise davalı ; anne ve çocuk olacaktır. Şayet soybağının reddi davasını çocuk açmış ise davalı koca ve ana olacaktır.

Soybağının Reddi Davasında ZAMANAŞIMI

Kişiler, soybağı ilişkisini sona erdirmek istiyorsa kanunun belirlemiş olduğu sürelere uymakla yükümlüdür. Nitekim Türk Medeni Kanunu da soybağının reddi davasının açılması için bazı süreler öngörmüş ve bu sürelerde davanın açılmaması halinde bu hakkın kaybolacağını düzenlemiştir. Türk Medeni Kanunumuzun 289. Maddesi hak düşürücü süreleri düzenlemiştir. Buna göre ;

 • Koca soybağının reddi davasını ;  çocuğun doğumunu, baba olmadığını veya annenin başka bir kişi ile cinsel ilişkiye girdiğini öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl ve her halde doğumdan itibaren 5 yıl içerisinde açmak zorundadır.
 • Çocuk ise soybağının reddi davasını ; ergin olduğu tarihten başlayarak en geç bir yıl içinde açmak zorundadır.

Hak düşürücü süre olarak düzenlenen bu süreler gecikmede haklı bir sebebin varlığı halinde uzatılabilir. Şayet gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, bu sebebin ortadan kalkmasından itibaren 1 yıl içerisinde dava açılmak zorundadır. Aksi halde dava hakkı ortadan kalkacaktır.

Soybağıın Reddi Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Soybağının Reddi Davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesi veya çocuğun doğduğu yerleşim yeri mahkemesidir.

Dava Süreci

Soybağının reddi davasında Aile Mahkemesi ilk olarak araştırmasını süre yönünden gerçekleştirecektir. Nitekim hak düşürücü sürelerin kaçırılmış olması halinde dava usülden reddedilecektir. Süre yönünden bir sıkıntı olmaması halinde mahkeme araştırma safhasına geçecek ve tarafların çocuk ile ilişkisini araştıracaktır. Bu noktada kan tahlilleri gibi delillerin araştırılmasını isteyecek olan Mahkeme, gerek görürse dna testine de başvurabilir. Nitekim bugün imkanların gelişmesi nedeniyle DNA testi esas sonucu vermekte, Aile Mahkemeleri de bu doğrultuda başarılı kararlara imza atabilmektedirler.

Taraflar bu davada iddialarını her türlü delille ispatlayabileceklerdir.

Incoming search terms:

 • soybağının reddi davası
 • nesebin reddi davası

85 thoughts on “Soybağının Reddi Davası

 1. damla

  20 yaşındayım anne babam boşandı ikisini de red edebilir miyim

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Medeni Kanunumuz ve Nüfus Kanunumuzdaki düzenlemeler gereği keyfi olarak anne veya babanızı reddedemezsiniz. Kan bağı ile alakalı bir ayrım veya nüfus kayıtlarında yapılmış bir hatanın olması gerekmektedir. Bilginize.

   Reply
 2. hatice

  Suan 16 yasimdayim annemle babam evli ama ben babamla gecinemiyorum her firsatta beni evden kovmakla tehdit ediyor siddet uyguluyor 18 yasima girdigim zaman babamla kanunen bir iliskim kalsin istemiyorum babalik reddi davasi acabilirmiyim ?

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Babanız şayet size şiddet uyguluyor ise buna ilişkin en yakın karakola başvurup babanızdan şikayetçi olabilirsiniz. Bunun haricinde reşit olduğunuz dönemde babanızı reddetmeye ve babanızın nüfusundan çıkmaya yönelik dava açamazsınız. Ancak babanız kan bağı olarak sizin gerçek babanız değil ise dava açabilirsiniz. Bunun haricinde bir çocuğun babasının nüfusundan çıkması mümkün değildir.

   Reply
   1. gulse

    Neden açamayalım ki? Ben duyuyorum gayet kan bağı olduğu halde babasını reddeden insanlar? Gayette olabilir kaldı ki baba tarafından da çocuklarda çıkarılabilir.

    Reply
    1. mehmetemreulusoy Post author

     Kişiler anne veya babalarını reddedebilirler. Biz burada kanunlar doğrultusunda yorum yapıyoruz. Babanızın nüfusundan çıkmanız mevcut kanunlar gereği mümkün değildir. Bilginize.

     Reply
 3. bulent

  değerli arkadaşlar yaklaşık 12 yıl önce anlaşmalı olarak boşandım ve 2 çocuğum için görme hakkı verildi
  ancak bu süre zarfında ne bana yanlız çocuklarımı verdiler nede görüştürdüler bu meyanda onları aradığımda ise çocukların psikolojisi bozulur vs düşüncesi ile icraya gitmedim her aradığımda çocuklarım ters tepki verir konuma geldiler anneleri ise zamana bırak biz konuşuruz vs diyerek beni oyaladı şimdi ise çocuklar beni reddediyor ha yalan değil annelerine güvenmiyorum o yüzden ayrıldık ve içimi kemiren duygu ise acaba çocuklar benden değil mi acaba endişesi bu yüzdenmi çocukları düşman etti ve bana yaklaştırmıyor şimdi birinci olarak nesebin devamı davası açarsam çocuklar benim çıkarsa bana ayrıca tazminat davası açma hakkı varmı

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Soybağının Reddi Davası açmanız gerekmektedir. Karar aleyhinize olursa zaten mahkeme masraflarını ve eğer karşı taraf kendisini avukat ile temsil etmişse karşı vekalet ücretini ödeyeceksiniz. Bunun haricinde çocuklarınız size tazminat davası açacaktır ama kazanılma ihtimali çok düşük bir dava olacaktır.

   Reply
 4. melis

  Ben 18 yaşındayim annemle babam ayri babamin soydini tasimak istemiyorum red davasi acip annemin soyadini ala mumkun mu

  Reply
 5. Cem

  Merhaba Emre Bey

  30 yaşındayım.Babamla kan bağımda vardır.Fakat yaklaşık 20 yıldan beri babamla görüşmüyorum.Ve soyadımı ve babalıktan red davası açabilirmiyim? Eğer babalıktan red davası kanunen kabul olmaz ise soyadımı değiştirme hakkım varmıdır? Manevi olarak babamın soyadını taşımak istememekteyim.

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Babanız biyolojik babanız ise soyundan çıkma gibi şansınız maalesef yok. Ancak soyisim değiştirme davası açabilirsiniz.

   Reply
   1. fatma

    benim arkadaşım var babası doğarken para karsılıgı satmış arkadaşta dava açmak istiyor

    Reply
 6. arzu

  merhaba emre bey.bnim evlilik dışı ilişkiden 2014 ocakta bebeğim oldu. ama nufusa baba olarak asıl babasını değil bir arkadasımı gösterdim.şimdi baba olarak arkadaşım gözüküyor.çocuğmu asıl babasının nufusuna kaydetmek istiyorum ama bunun için sadece asıl babaya karşı babalık davası açsam olur mu mahkeme asıl babasını kaydına geçirir mi yoksa önce soybağının reddini mi yapmam lazım .teşekkür ederim.

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Öncelikli olarak soybağının reddi davası açmanızda fayda var.

   Reply
 7. mehmetemreulusoy Post author

  Merhaba,

  Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davası açılarak sorun çözülecektir. Bize veya herhangi bir avukata başvurabilirsiniz. Tarafımıza mail atarak detayları aktarabilirsiniz : info@emreulusoy.av.tr

  Reply
 8. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

  Merhaba,

  Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi davası açılması gerekiyor. Tarafımıza detaylı bilgi verilirse sizlere yardımcı olabiliriz.

  Reply
 9. Şevki kara

  Merhabalar avukat bey.ben esimden beş yıl dan beri ayrılık. Bir çocuğumuz oldu. Çocuk bende.dava açtık sonra dava sürer iken başkasıyla yaşamasıyla çocukları oldu bu çocuğu benim üzerime yazdirmis. Haberim olmadan.avukat nesebi ret davası aç dedi actikt. Yine bu davalar süre dursun yine cocuklari oldu onuda benim üzerime yazdirmis onada dava açıldı. Ama bir türlü sonuç alamadık her şey tamam tanımlar evrakların daha bir türlü bosanamiyorum. Avukat diyorki nesebi ret davaları bitmegince boşanma olmuyor diyo.eski eşim kendi havasında yaşamaya devam. Ben kizimla hâlâ mücadeleye devam. Yakinlarda aile dostu biriyle anlaştık ama ben bosanamadigim için hiç bişey yapamıyorum lütfen yardım. .. kolay gelsin

  Reply
 10. sebahattin altunsoy

  soybağı mahkemesini babam kazandı.soy adım degisecek benim sorum .bu kişi ben üzerinde kayıtlı oldugum için 18 yıl almanyadan benim adıma cocuk ve süt parası almış ve anneme hiç nafaka yatırmamış ben bunun için maddi tazminat davası acabilirmiyim lütfen cok acil bilgi rica ediyorum.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Almanya kanunları ile alakalı olarak sizlere yardımcı olamayacağız fakat nafaka talebini annenizin yapması gerekmektedir. Bu hususta sizin dava açmaya yetkiniz yok.

   Reply
 11. basak

  Merhaba ben 29 yasindayim. Babam esrar ve alkol bagimlisi cocuklugumuzdan beri bize iskence ediyor. 4 kardes hepimiz sinir hastasi olduk.. ve anlatamayacagim bi cok sey yasiyoruz. Ben evlendim ve soyadim degisti ama yinede onu reddetmek istiyorum cunku ailece adimizi kirletecek seyler yapiyor. Ne yapmaliyim. Lutfen yardimci olun.

  Reply
 12. Sultan

  İyi günler Mehmet Bey!
  Benim eşimin boşandığı kişinin başka bir adamdan çocuğu dünyaya geldi. Ve Çocuk 300 gün dolmadan dünyaya geldiği için eşimin üzerine kaldı. Yurtdışında mahkeme oldu çocuğun gerçek babasıda çocuğu kabul etti. Ama biz trde mahkeme açmak zorundayiz. Cocuk şuan 10 yaşında sanırım. Ama burda mahkeme olduğu için biz konu kapandı sanıyorduk ama trde çocuk hala eşimin uzerindeymis.Davayı biz açtığımızda ödemek zorunda kalacağımız masraflari anneden geri talep edebiliyormuyuz. Sonucta yurtdışında kaybeden taraf ödüyor. Mahkeme masraflari konusunda bilgilendirirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Türk Hukukunda dava açılış masrafları davayı açan kişiler tarafından ödenir. Dava sonunda eğer davacı taraf davasında haklı bulunursa ve davayı açarken masrafların karşı taraftan alınmasını talep etmişse mahkeme; kararında dava masraflarının davalı tarafından ödenmesine hükmeder ve dava başında ödenen ücretler davanın kazanılmasıyla birlikte davacıdan geri alınır.

   Reply
 13. rüya

  selam. 1995 dogumlu alman vatandsiyim, türk makamlarinda annemin 1990 yilinda bosandigi ilk evliligindeki insanin ismi baba adi olarak geciyor. bunu degistirek icin nasil, ve nerede mahkemeye bas vurmaliyim. almanyadaki mahkeme bitti, baba adi asil babamin ki yaziyo. cevabiniz icin simdiden tesekkürler..

  Reply
 14. hakan

  MERHABA
  Soy bağı reddi davası en kısa nasıl sonuçlanır. Bana söylenen annenin kan örneği vermezse polisin devreye gireceği ve kararın daha kısa zamanda sonuçlanacağı söylendi bu doğrumu ve daha kısa zamanda nasıl sonuçlanır taraflar anlaşsa kan almaya yani DNA testine gerek var mı yinede fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
   1. hakan

    davanın bir ay içerisinde sonuçlanması için dava karşılıklı olması gerekiyormuş avukatın dediğine göre anne de davacı olması gerekiyormuş bu doğrumu benim bildiğim kadarıyla annenin davacı olma durumu yok ama dilekçe yada başka bir prosödür mü var acaba fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim

    Reply
   2. sabrina

    Merhaba ben 36 yaşındayım.2007 yılından beri annemin emekli maaşını alıyorum.Dini nikahla beraberliğim vardı. 2010 yılında beraberliğimden oğlum oldu. Oğlum benim nüfusumda kayıtlı. Babası üstüme alacağım dedi. Nüfusunu üstüne almadı. Sonra bıraktı. Babalık davası açsam maaşım kesilir mi??

    Reply
 15. isimsiz2

  Babam ile annem ben 3 yasindayken bosandilar suan 16 yasindayim ve babami tanimiyorum babaliktan reddetmek istiyorum ne yapabilirim

  Reply
 16. ayşe

  Merhaba. Aile baskısı ile evlenmek zorunda kaldım ve bu evlilik sürecinde sevdiğim kişiden bir çocuğum dünyaya geldi. şuan anlaşmalı olarak boşanmış durumdayız karar temyize gitti ne yazıkki ve temyizin sonuçlanmasını bekliyoruz. bu süreçte resmiyette eşim olan adam soybağı reddi davası açacak ama bu hem maddi hem manevi olarak bizleri yıpratabilir bunun yerine nesebin düzeltilmesi davasını ben kendim açsam hem soy bağı reddini hem babalık davasını tek dava içerisinde halledebilirmiyim ve tanıklar olursa dna testine gerek kalmaksızın dava açabilirmiyim veya tıp fakültesinden dna testi yaptırarak dilekçeme ek olarak sunabilirmiyim en kısa zamanda cevablarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürker cevablarınız için

  Reply
 17. Berkay

  Merhaba Ben Üvey Babamın soyadını taşıyorum ama görüşmüyoruz, üvey Babamı Reddedebilirmiyim?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Biyolojik babanızı bulabildiyseniz veya ölü ise mezarını biliyor iseniz dava açabilir, nüfus kayıtlarının düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

   Reply
  2. Berkay

   Biyolojik Babamla 18 yaşımda görüştüm küçüklüğümden beri kendisiyle aynı şehirde yaşıyoruz ama görüşmüyoruz onun damı rızası gerekiyor benim soyismimi değiştirebilmem için sonuçta ben şuan sahip olduğum soyadını aldığımda reşit değildim

   Reply
   1. Berkay

    Ben ikisiylede görüşmüyrum ve görüşmek istemiyorum ama üvey babamın soyadını taşımak beni çok rahatsız ediyor

    Reply
 18. şule

  Merhaba evlenmeden önce hamile kaldım ve evlendikten 6 ay sonra çocuğumuz oldu.Hemen sonra boşandık.yaklaşık 7 yıl çocuğuma nafaka ödeyen oğlumun babası nesnenin reddi davası açtı.mahkeme dna testi için bizi mahkemeye yönlendirdi. Benim bildiğim kanunen red olunması gereken bir dava avukatım yok lütfen ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  Reply
 19. ayça

  ben nilahsız bir çocuk yaptım çocugun babası doğumdan sonra nikah yapıcağımızı söyledi fakat aramızda resmi bir nikah olmadı başka kadınlardanda 3tane daha çocuğu olduğunu öğrendim çocuğum dünyaya gelmesinin 15 gün ardından bizi terk etti bende ailemle kalmaya başladi yaşım 17 9 ayda 18 imi doldurucam nesebi reddi davası açmak istiyorum bunun icin doğru zaman ve doğru yol nedir sizce davayı nasıl alabilirim.

  Reply
 20. altay

  Cocugu olan bir bayanla evlilik yaptim 15yil evli kaldik ve soyadimi verdimm simdi ayrilik asamasindayim ve sayadimdan diger imkanlardan yararlanmasini istemiyorum davami acmaliyim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Çocuğu nüfusunuza mı aldınız ? Şayet öyle ise nüfus kayıtlarının düzeltilmesine yönelik dava açmanız gerekmektedir.

   Reply
 21. mehmet macit

  sayın avukat bey ben bir bayanla evlilik yaptım bu bayanla evlilik dışı bir kızım olmuştu bu yüzden evlilik yapmak zorunda kalmıştım daha sonra evlilikten sonra bayan yani eşim bana yalvararak daha önce çeşitli insanlardan meydana getirdiği 3 çocuğunu nüfusuma almamı askerlikte piç durumuna düşmelerini istemediğini söyleyerek beni ikna ettive ben tanıma marifeti ile çocukşlarını nüfusuma aldım evliliğimiz içerisinde eşim ben aldattı ben iş yerinde iken eve dostunu almış ve ondan hamile kalmı bu çocuğu da bana söylemeden üzerime yazdırmış biz boşandık şimdi ben bu çocukları nüfusumdan nasıl çıkartabilirim bsaygılarla

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Soybağının reddi davası açarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Dava açma arzusunda iseniz iletişim bölümünden tarafımıza detaylı bir mail atmalı ve randevu almanız gerekmektedir.

   Reply
 22. esin

  eşimin bir onceki evliliginden bir kizi var. eski eşine ve kizina nafaka odemeye devam ediyor ancak psikolojik baski yapan kizindan cok rahatsiz eşim. sosyal paylasim agindan surekli psikolojik baskiyla eşimi üzüyor. reddi miras davasi acabilirmiyiz ve soyadindan da cikartmak istiyor eşim. nasil bir yol izlememiz lazim ve acilan davalari kazanabilirmiyiz? tesekkurler iyi calismalar

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Çocuğun mirastan çıkarılması çok zor şartlara bağlanmıştır. Ya çocuk babasına veya yakınına karşı ağır bir suç işleyecek veya aile olmaktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyecek. Şayet çocuk babasına hakaret ediyor vb. hususlarda bulunuyorsa savcılığa şikayet edebilirsiniz. Ardından çocuk ceza alırsa mirasçılıktan men edebilirsiniz.

   Reply
 23. Burak

  Mrb ben 25 yasindayim 15 yasima girerken evlatlik oldugumu kendim ogrendim 1 bucuk yasimda vermisler beni koruyucu anne babam halamla enistem oluyor normalde oz anne babamda dayimla yengem beni evlatlik alirken yada verirken hicbir mahkeme yoluyla kanuna uygun olarak hareket edilmemis koruyucu anne babam hergun kufurle dayilarima dovdurmekle tehdit ediyolar evden kovmakla miras hakkini bagislamakla tehdit ediyorlar ben hicbisey istemiyorum onlardan aslinda 2 taraftanda ayni sekilde hicbir hak talep etmiyorum bu aileyi istemiyorum soyadimi dusurmek icin neler yapmaliyim hangi mahkemeye basvurmaliyim sonucu ne olabilir ceza alirlarmi lutfen yardim edin tsk ederim..

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Nüfus kayıtlarının düzeltilmesine yönelik bir dava açılarak bu husus giderilebilir fakat her halükarda nüfusta kayıtlı olacağınız bir ebeveyniniz olacaktır. Soyadınızı değiştirseniz dahi nüfustaki bağlılık devam edecektir.

   Reply
 24. murat

  Merhaba. ben 23 yasındayım babam kumar oynuyor ve senet üsulu başka oyunculara borçlanıyor.Bu senetlerle annemin emekli maaşını icra edebilirler mi? Ya da ilerde benden isteyeblirler mi ?Eğer böyle bir durum varsa babamı kanunen red edebilir miyim?Şimdiden teşekkürler.İyi akşamlar.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Kumar borcu nedeniyle annenizin emekli maaşına müdahale edemezler. Babanızı da kanunen reddedemezsiniz fakat mahkeme kararıyla babanızın gelirlerini kısıtlayabilirsiniz.

   Reply
 25. mustafa

  Soybaginin retdi davasinda karar verileli 2.5ay oldu fakat hala nufusa karar gelmediginden nufusuma alamadim ne zaman alabilirim bunun bi suresi mi var?

  Reply
 26. Sinem

  Bosandiktan sonra 300 gün gecmedigi için eski esimin üstüne gozukuyo çocuk babası üstüne alamadı eski eşim değilde çocuğun babasi dava açabilirmı çocuğu üstüne almak için eski eşim dilekçe veririm diyo nasıl olucak bilgi verirseniz sevinirm

  Reply
 27. Dilan

  Mrb.. Ben formalite icabı biriyle evlendim ve 2 yıl sonra boşandım bu kişi Almanya’da Türkiye’de resmi olarak boşanmadım. Bu sıra da eşimle tanıştım yani çocuğumun babasıyla. Çocuğumuz oldu soyadını veremedi babası benim evli olduğum kişinin soyadını aldı ben böyle bi kanun oldugunu bilmiyodum . Formalite icabı evlendiğim adam baba olmadığını iddia eden ret kağıdı vercek avukatına. Bu işlemler yani mahkeme vs uzun sürer mi? Bunu merak ediyorum tşkler

  Reply
 28. mine

  mrhb ilk eşimden boşanmamış olduğum için 2.nikahsz birlikteliğimden olan çocumu ilk eşimn nüfusna yapıldı 4 yıldr böyle devm etmkte çocumun gercek babasndn 3 yıldr ayrym soy bağını düzeltme yapmıyor nede coguyla maddi manevi hiç ilglenmiyor dava acmk istyorum fakat dna masraflar bayı yüklü mahkme masrafları dava acandnmı alınır ?nasl nerden başlmalıyım ve beni ve evldmı magdr etti için tazmnat alma hakkım varmı

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Mahkeme masrafları dava açandan alınır, davanın sonucuna göre davayı kaybedene yükletilir. Avukat tutacak paranız yok ise Adli Yardım Bürolarına başvuru yaparak ücretsiz avukat talep edebilirsiniz.

   Reply
 29. gizem tokgöz

  merhaba, babanın açtığı soybağı reddi davasını, anne kaybedince geçmişe dönük nafakalar davalı tarafından geri ödeniyor mu? davacının manevi tazminat hakkı olduğunu biliyorum, maksimum ve minimum olarak rakam verme şansınız var mı? Ayrıca babalık karinesi çürütülen çocuğun soy ismi ne oluyor ya da olabilir?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz hususlar bir davaya ilişkin özel sorular ve bunları cevaplamamız mümkün değil. Lütfen bir avukat ile anlaşma yapınız ve davanızda kendinizi temsil ettiriniz.

   Reply
 30. Sevil

  Evlilik dışı doğan çocuğu nüfusuna alan biri çocuktan vazgeçip reddi miras yapabilir mi. Bütün miras haklarından mahrum etme imkanı var mıdır.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Nüfus kayıtlarının düzeltilmesine yönelik dava açarsanız çocuğu nüfusunuzdan çıkarır ve aynı zamanda da mirasınızdan çıkarabilirsiniz.

   Reply
 31. isimsiz

  Emre bey iyi gunler dilerim.bi kizim baskasinin kutugne kayitli soybagnin reddi davasi actim.dna aldilar sonuc benim lehime buyuk bi ihtimal durusmada soybagnin reddine karar verilecek.benim sorum su kizimin gecmisi vukuatli nufus kayitlarinda silinecekmi eger hayir ise sildirmek icin ne yapmam lazim.birde karardan sonra kutügük degsirken isiminide degistirebilirmiyim

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Geçmişe ilişkin bilgiler mevcut kalır fakat nüfus kayıtları tamamen değişir. İsim değiştirmek istiyor iseniz ayrı bir dava açmanız gerekmektedir. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsen isim değiştirme davası için gerekli bilgileri size aktarırız.

   Reply
 32. Seçil

  Merhaba,
  Ben 24 yasindayim ve babamla annem ben 6 aylikken bosanmislar, babami hic gormedim. Bir kac gun once babamin vergi borcu evimize bildirim icin gelmis ve annem de o kisi evde yasamiyor diyip tebligahti almamis. Eger ki babam vefat etti ve reddi miras suresi de dolduysa ben ne yapabilirim? Ayrica sog bagi reddi davasi acabilir miyim? Tesekkurler

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Biyolojik babanız ise soybağından çıkamazsınız. Vefat etti ise soruşturmasını yapın. Mirasın reddi süresi 3 aydır ve ölümü öğrenmenizle başlar. O nedenle soruşturmanızı yaptıktan sonra mirasın reddi yapabilirsiniz.

   Reply
   1. Seçil

    Merhaba Emre Bey,
    Cevabiniz icin cok tesekkur ederim, bana cok yardimci oldunuz. Nufus mudurlugunden ogrendim, kendisi hala yasiyormus. Anlayamadigim sey o kisinin vergi borcu nasil olur da benim ev adresime geliyor. Bu beni cok korkuttu. Ben her ay gidip bu kisi öldü mü diye kontrol etmem mi gerek yoksa o kisinin borclarini onceden reddetmenin bir yolu var mi?

    Reply
 33. ceren

  merhaba,
  hep babayla ilgili sorular olmuş ama benim sıkımtım annemden yana.
  25 yasındayım ve dogru düzgün görmedim kendisini. dava acarak anneyi reddetmek kanunlarca mümkün müdür ya da prosedür ne şekilde işliyor(mazeretlerim olsa bile). tesekkürler

  Reply
 34. Şhan

  Sayın mehmetbey neden bir evladı evlatlıktan soykütüğünden çıkaramadığımızıda açıklarmısınız? Bir evlat hele kız çocuğuysa esrar eroin içiyor satıyor polis bile başedemiyor gidip oğlanlarla yatıp cinsel ilişkiye giriyor bunu ses kayıtlarında bile görülüyor kendi anlatıyor ve evede ayda bir gwliyor gelince herkesi darmaduman ediyor çalıyor çırpıp tekrar gidiyor ailenin soyadını kirletiyorsa nasil bir kanunki bu evladı evlatlıktan soy kütüğünden çıkaramıyoruz. Lütfen açıklarmısınız bu kızla yasa polis baş edemiyorsa aile nasıl başedip bundan kurtulacak? Defalarca ihpar edildiği halde emniyetbile suçustuyapamıyor söyleyin aile illa bukızı vursunmu kanunyasa nederbuduruma ?

  Reply
   1. Şhan

    Nasılyani mehmetbey anlamadım biraz açırmısınız nasıl bir dava açmamızgerek şahsimi yoksa nufustan çikarma davadımı affedin bu işlerden anlamıyoruz anladak sizlerden bilgi edinmeye çalışmazdık . Malum avukatların hiç vaktiyok benimde bir avukatımvar ulaşmak soru’sormak imkansız. Bize biryol gösterirmisiniz şuan evimize kızla ilgili açılmış davalar geliyor kız başka adreslerde evlilikdışı ilişkide olduğu kişilerle yaşıyor her işlediği suçuncezadı adresimize elimize tutuşturuluyor. Şütfen bize nasılbiryol çizeceğimiz’konusunda yardımcı olurmusunuz. Teşekkürederim.

    Reply
 35. Savaş

  Selam sorum şu şekilde benim bir kız çocuğum oldu eşim yeni bosanmisti ve iddet müddeti sırasında doğdu kızım ve kimlik çıkardık eski esin adı yazıyor baba hanesinde biz dava açmak istiyoruz nesebin reddi davası açılmadan direk eşim yani kızımın annesi babalık davası açabilir mi yani babalık karinesi curutulmeden yoksa illa nesebin reddi davası mı gerekli öncelikle teşekkürler..

  Reply
 36. Eren

  Merhaba Mehmet Emre bey ,
  Almanya’da yaşıyorum ve eski eşimden 2008 senesinde boşandık . Boşanma davasının üstünden 300 gün geçmeden eski eşim başka birinin çocuğunu doğurdu . Çocuğun yasal olarak benim üstümde olduğunu yeni öğrendim ama çocuğun Türk kimliği henüz yok benden kimlik çıkarmamız için konsolosluğa gelmemi istiyor . Çocuğun babası çocuğu kabul ediyor . Şimdi bizim Nasıl bir dava açmamız gerek ? Soybağıred davası mı yoksa nüfüskaydı düzeltme davası mı ? Kimlik çıkarmamızın dava açısından bir zorluk çıkar mı ? Şimdiden çok teşekkürler .

  Reply
 37. kemal

  Merhaba
  Altı yaşında bir çocugum var eşimin beni aldattığını düşünüyorum. Özel bir sağlık kuruluşunda DNA testi yaptırıp şüphelerim doğru ise boşanma ve tazminat davası açabilirmiyim.
  Teşekürler

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir