İş Kazası Halinde Yapılacaklar

İş kazasının meydana gelmesi halinde işçi ve işverenin neler yapması gerektiği, gerek uygulamada gerekse de içtihatlar ve kanunlarla belirlenmiştir. İş kazasının meydana gelme anından itibaren tarafların yapmaları gereken işlemler söz konusu olacak, bu işlemler de belirli süreler içerisinde gerçekleştirilecektir. Nitekim bazı konularda kanun, işverene ve işçiye süre sınırlaması getirmiş ve belirli süre içerisinde bu işlemlerin yapılmaması cezai müeyyidelere bağlanmıştır. Şimdi iş kazasının meydana gelmesi ve iş kazası sürecini kısaca izah edeceğiz.

İş Kazasının Meydana Gelişi ve Yapılması Gerekenler

İş kazasının meydana gelmesi halinde işçi ve işveren açısından bazı yükümlülükler doğacaktır. İşverenin iş kazasının gerçekleşmesiyle birlikte doğan yükümlülükleri şu şekildedir :

 1. İşverenler, işyerlerinde meydana gelen iş kazasını/meslek hastalığını en geç 2 (iki) iş günü içinde ilgili bölge müdürlüğüne yazılı olarak bildirmek zorundadır.
 2. İş kazası, bağlı olunan kolluk kuvvetlerine derhal bildirilmelidir.
 3. İş kazası, SGK’ya kazadan sonraki üç iş günü içerisinde haber verilmelidir.

İş Kazası Geçirdim Ne Yapmalıyım ?

İş kazası veya meslek hastalığı geçirmiş işçiler, kaza sonrası ne yapılması gerektiğini, işlemlerin hangi süre içerisinde ve nasıl gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi değildirler. İşbu nedenle bu hususta vereceğimiz bilgiler büyük önem arzetmektedir. İş kazasının meydana gelmesiyle birlikte ilk husus işçinin sağlığına yönelik tedbirlerden oluşmaktadır. İş kazası halinde yapılacak işlemler :

 • İşçinin sağlığı ile ilgili gerekli işlemler yapılmalıdır
 • İş kazası bağlı olunan kolluk birimine(polis, jandarma) bildirilmelidir.
 • İşyeri kaza raporu düzenlenmelidir.
 • İşyeri kaza raporunda 2 adet tanık beyanı olmalıdır.
 • İş kazası SGK’ya bildirilir. SGK’ya bağlı müfettişler kaza mahalline gelerek olayın iş kazası olup olmadığını araştırır.
 • İş kazası Bölge Müdürlüğü’ne de bildirilir. Bölge Müdürlüğü de kendi müfettişlerini göndererek iş kazasına dair maluliyet oranlarını belirler.

İş Kazası Geçiren İşçinin İş Gücü Kaybı Oranının Belirlenmesi

İş kazası geçiren işçi, SGK’ya başvururak iş kazası dosyasının açılmasını isteyecek ve yetkililer de gerekli başvuru evraklarının kaza geçiren işçi tarafından imzalanması ile birlikte iş kazası dosyasını açacaktır. İş kazası neticesinde tazminata hak kazanabilmek için iş gücü kaybı oranının belirlenmesi gerekmektedir. İş gücü kaybı oranı ; meslekte kazanma gücü kaybı oranı olarak da bilinir ve yüzdelik dilimler üzerinden rapor halinde sigortalıya sunulur. (Örneğin %19 gibi) Bu raporun belirlenmesiyle birlikte sigortalı iş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açmak için harekete geçebilir. Ofisimiz de iş kazası dosyalarında bu rapor olmaksızın herhangi bir tazminat davası açmamaktadır.

İş Kazası Geçirdim Haklarım Nelerdir ?

İş kazası geçiren işçi, bu kaza neticesinde işgücünü kaybetmiş olabilir. Bunun yanı sıra iş kazası geçiren işçi bir uzvunu(el, kol, bacak) kaybetmiş veya ölmüş de olabilir. Hal böyleyken işçi, iş kazası neticesinde bir hak kaybına uğramış olacak ve bu hak kaybının giderilmesi gerekecektir. Peki iş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir ?

İş kazası halinde işçinin hakları şunlardır :

 • Geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi,
 • Ölen sigortalının hak sahiplerine ödenek bağlanması,
 • Ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi,
 • Gelir bağlanan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

İş Kazası Geçirdim İşverene Karşı Dava Açabilir Miyim ?

İş kazası geçiren işçi, işgücü kaybı oranı doğrultusunda maddi ve manevi tazminat davası açacaktır. Bunun yanı sıra işçinin iş kazası neticesinde ölmesi halinde manevi tazminat davası ölen işçinin mirasçıları davayı açma hakkına sahip olacaktır. Açılacak maddi ve manevi tazminat davasının avukatla temsil edilmesi zorunlu olmamakla birlikte ; bu tür teknik davaların avukatla takip edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

İş Kazası Makalemiz İçin Tıklayınız.

İş Kazası Neticesinde Açılacak Tazminat Davaları İçin Tıklayınız.

Vekaletname Bilgilerimiz İçin Tıklayınız.

Incoming search terms:

 • iş kazasında yapılması gerekenler
 • iş kazası geçirdim ne yapmalıyım

33 thoughts on “İş Kazası Halinde Yapılacaklar

 1. mustafa

  sayın Mehmet bey 19/04/2014 tarihinde iş kazası sonucu diz kapağımda patella kırığı olustu iş kazası raporu aldım bundan sonra haklarım nelerdir.

  Reply
 2. ercan erel

  Mrb mehmet bey 3 ay once insaatta calisirken 8. Katta asansorun ayaklari asagiya dustu ve ben beyin travmasi ve sag elimde ezilme olustu ne yapmaliyim mutahiti dava etsem kazanirmiyim

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Meydana gelen kaza bir iş kazasıdır ve buna bağlı olarak maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Kazanın meydana gelmesiyle birlikte SGK buna ilişkin olarak bir soruşturma başlatacak ve soruşturma neticesinde sizin maluliyet oranınızı belirleyecektir. Buna ilişkin herhangi bir işlem yapılmış ise tarafımıza evrakları gönderebilirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz.

   Reply
 3. ahsen

  personel parmağını prese kaptırdı ve az bir kesik oluştu hemen estetik cerrahiye götürerek gerekli önlem alındı.İş güvenliği eğitimlerimiz tam. işe başlama sağlık raporlarıda mevcut. Personel dava açacağını söylüyor.sonuç nasıl gelişir.

  Reply
 4. gökhan

  ben özel bir gıda firmasında paketleme operatörü olarak sekiz senedir üç vardiyalı çalışmaktayım. Kasım ayının 25’i gece vardiyasında makinanın çene kapağının emniyet swiçi arızalı olmasından dolayı sağ elimi kullanan bir işçi olarak baş parmağımın eklem yerini makinanın çenesi kopardı. Kazanın olduğu gece hastanede parmağımı diktiler. Bana 45 gün rapor yazıldı ve şuanda halen raporluyum. İş veren iş yeri kaza tutanağını bana vermedi ve göstermiyor. Karakola ifade vermedim ; şikayetçide olmadım. Sendikalı bir işçiyim ancak sendika bana yardımcı olmuyor. Yol göstermiyor. Benim parmağımdan dolayı karakola şikayetçi olup mahkemeye versem tazminat alma olasılığım var mıdır? Mahkemeye vermek için nerelere baş vurmalıyım. Parmağım için ne kadar iş yeri tazminat öder. Saygılarımla

  Reply
  1. mehmetemreulusoy Post author

   Merhaba,

   Öncelikli olarak iş kazası geçirdiğinize dair SGK’ya başvurunuzu yapınız. En yakın kolluğa da haber veriniz. İş kazası dosyanız açıldıktan sonra süreç içerisinde tarafımıza yeniden ulaşabilirsiniz dava detaylarınız için konuşabiliriz.

   Reply
 5. banuu

  MERHABALAR, Ben iş kazası sonucu tetik parmagımın (sag isaret ) bi kısmını ve islevni kaybettim suan raporluyum ve sikayetci oldum raporum bittiğinde yapmam gerekenler neler bana yol gösterirseniz sevinirim..

  Reply
 6. Deniz

  MERHABALAR , Bir şirkette motorkurye olarak çalışıyorum kaza yaptığım tarihte işletme sahibi sigorta girişimi yapmamış dolayisi ile hastalık olarak kayıt yapıldı iş kazası tutanağı veya sgk ya hiç bir bildirim de bulunulma di . kazadan bir gün sonra sigorta başlangıcım yapılmış . Suan aynı isimde çalışıyorum . İlerde yaşamış olduğum kazadan dolayı is kaybına maruz kalırsam hiç bir hakkım olmayacağını söylediler . İş kazası olarak düzeltmek için nasıl bir yol takip etmem gerekiyor?

  Reply
 7. Deniz

  Teşekkür ederim … Dava açmadan tazminata sgk hüküm verebiliyor mu ? Yoksa dava mi açmam gerekiyor?

  Reply
 8. Emre Karakurt

  Merhaba Av. Emre Bey;

  5 Şubat 2015 tarihinde şantiyede bulunan 2. kattaki merdivenin yanında bulunan delikten yarı düşerek askıda kaldım ve sağ kolum omuzdan çıktı 15 gün rapor verildi kontrole gittiğimde doktor raporu uzatacağını söyledi tahmini 20 21 gün rapor olacak. Hastanede iş kazası raporu tutuldu (Genel Adli Muayene Raporu). 15 günlük heyet raporu yazıldı, 3 doktor onayladı. Hastane tarafından bana verilen bir SGK kağıdı var, rapor başarıyla kaydedilmiştir yazıyor. Bu raporda iş kazası ibaresi belirtilmiş. Benim maddi kayıp ve ruhsal bunalım adına firmaya tazminat davası açabilir miyim ? Açma hakkına sahipsem miktarı ne kadar olur ve açılan dava sağlıklı olur mu ?

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla..

  Reply
 9. muhammet yapıcı

  Mehmet bey hayırlı günler benim sizlere bi ricam olacak ben 2006 yılında iş kazası geçirdim sağ el baş permağımı kaybettim dibinden ampute bana iş veren hemen gereken yerlere imza at dedi dosyayı kapaldalım dedi ben imza atmadım beni işten çıkardı bende iş mahkemesine dava açtım ve sonra ben işe girerken benden teminat senedi almıştı imzalı boş bu senede 40.000 tl yazarak beni icraya verdi ve beni kendine borçlu çıkardı ben davayı durdurdum senetle uğraşmaya başladım ne yapsam önümü kesiyorlar bana parmağımın bedelini vermemek için ben bunlardan nasıl alırım parmağımın bedelini + uğraşıyom ama biyol kademiyorum napayım onlardan alacağım para ya değermi mesela ne kadar?. şimdiden çoooooooooookk teşekkür ederim saygılarımla Muhammet YAPICI

  Reply
 10. ahmet

  selam kolay gelsin ben özel bir şirkette çalışıyorum subeler arası magaza için ürün almaya gittim dönüşte kaza yaptım sol ayak kaval kemigim kırıldı 1 ay sonrasına kadar trafik kazası olarak geciyordu sonrasında sgk dan raporun iş kazası oldugunu belirttim şirket sgk ya iş kazası olarak bilgi verdi raporum iş kazası olarak degişti benim ayagımda kalıcı hasar sol ayagımı sag ayagıma göre tam olarak bukemeyecegım olması kalıcı hasar bu iş yeride beni aramıyor sormuyor ben yasal olarak işten çıkmadan haklarım nelerdir haricinde motosikletle yapmış oldugum kazada (kaza tek taraflı yer ıslak oldugu için kaydım dustum) motosikletin trafik policesinde haklarım nelerdir toplamda 82 gun iş görememezlik raporum var hala rapor devam ediyor konuy la ilgili desteginizi rica ederim İYİ ÇALIŞMALAR

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   SGK’dan iş gücü kaybı oranınızın belirlenmesini isteyiniz. Bu oran belirlendiğinde maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

   Reply
 11. ahmet

  oncelikle tesekkur ederim 🙂 daha önceki mesajımda da belirtmiş oldugum tek taraflı motor kazasında motosikletin sigorta policesinden her hangi bir yaralanmaya karsı hak talep edebiliyormuyum iyi çalışmalar

  Reply
 12. Serdar

  11.01.2011 tarihinde iş yerinde iş kazası geçirdim dört parmağımı makinaya kaptırdım tırnaklarımdan koptu operasyon geçirdim şu an hasarlıda olsa şukur iyi sayılır ben işyerini mahkemeye vermedim 5 yıl doldu işi bırakıp şimdi mahkemeye versem bir hak talep edebilirmiyim mahkeme sureci ne kadar surer

  Reply
 13. Osman

  Merhaba Mehmet bey özel bir şirkette şantiyede çalışıyorum 10 gun önce iş kazası geçirdim iskelecilerin etrafa bırakmış olduğu dağınık malzemeler sonucu ayağımı burktum ve birdaha basamağı pazar gunuydu ambulansla hastaneye götürdüler o gün için ayağım alçıya alındı polikliniğe gelmem soylendi p.tesi üzerine basmamam söylendi mr için gün verildi şirket yetkilileri rapor aldırmadilar ücretli izin yazıyoruz dediler.doktorlar mr sonucunda bağlarda kopma ve yırtılma olduğunu belirttiler tedavi süreci 6,7 hafta ve bundan sonraki hayatımda ayagimin hep burkulacagini belirttiler.sirket yetkilileri yine iş kazası raporu aldirmadilar.sizce ne yapmalıyım?10 gün sonra rapor alsam bi yararı olurmu ? Cevabınız için simdiden çok teşekkür ederim

  Reply
 14. Mustafa Bolat

  Merhaba ben Mustafa 2014 TE iş kazası geçirdim 2014 TE ameliyat oldum 2015 TE oldum ve 2016 nin sonundada oldum üçüncü ameliyatı oldum menüsküs yırtıkları ve yumuşak dokular ve diz kıkırdaklar kırılmış ve kırılan parçalar temizlendi yırtıkları dikildi ve bugün raporum bitti ve uzatmadilar bana diz çökerek iş yapamaz ve ağır iş yapamaz raporu verildi araştırma hastanesi benim ne yapmam lazım rica etsem

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Çalıştığınız yere dilekçe ile başvurup sağlık koşullarınıza uygun bir iş verilmesini istemelisiniz. İşveren size uygun bir pozisyon vermelidir.

   Reply
 15. Arif

  Merhaba
  Mehmet bey ben markette kasiyer olarak çalışıyorum.marketin başka bir şubesine 2 gun çalışmaya gönderildim görevlendirme kağıdı imzalatmadilar 2.gün iş çıkışı eve gelirken motorun la kaza yaptim bana herhangi bir arac tahsis etmediler servis vardı bize binemezsiniz dediler kaza sonucu femur saft kemiği kirildi platin atıldı 1 senedir raporluyum ne yapmam gerekiyor isyeri iskazasi değil kendi aracın olduğu için diyor ama bana servise bindirmediler asıl isimi yapmaksızın başka bir iş için gönderildim yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Meydana gelen kaza bir iş kazasıdır. Bu nedenle SGK’ya başvuru yaparak iş kazası geçirdiğinizi beyan ediniz ve dilekçe yazınız.

   Reply
   1. Arif

    Hocam ben araca arkadan carptim %100 BEN sucluyum 2 tarafta davacı olmadık benim carptigim arac sahibi ile bir ilgim varmi is yerine maddi manevi tazminat açmayı düşünüyorum tedavim ediyor suan

    Reply
 16. Huseyin Karaca

  Merhaba adım hüseyin karaca ben is kazasi geçirdim 5 veya 6 sene oldu gözüme tel battı görme kaybı oluştu iki kez ameliyat oldum düzelmedi o anki piskolejidenmidir yoksa ordaki ortamdanmidir kimseye dava acmadim yada biryere bildirmedim bu konuyla ilgili bilginize başvurmak istiyorum saygılarımla

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   SGK iş kazanızla ilgili olarak tahkikat başlatmalıdır. Bu tahkikatta iş gücü kaybı oranınız değerlendirilecektir. Zamanında kimseyi şikayet etmemiş olmanız tazminat davası açma hakkınızı engellemez. Bize telefonla ulaşırsanız süreç ile ilgili sizi bilgilendirip işlemlerinizi başlatabiliriz.

   Reply
 17. Gokhan

  Bundan 7 ay önce çatıdan düştüm ve ayağım kırıldı emeliyat oldum ama fazlaayakta durummu ağrı yapıyor ben şikayet edebilirmiyim hakarımı alıp cikabilirmiyim çalışamaz raporum yok alsam bu beni ilerde başka işlerde etkilermi

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Şikayet etmişsiniz veya şikayetinizden vazgeçmişsinizdir zaten. SGK’ ya başvuru yapıp iş kazası geçirdiğinizi beyan edin. Dosyanızı açsınlar ve rapordan sonra maddi ve manevi tazminat davası için bize ulaşın.

   Reply
 18. Hakan keskin

  Selamun aleykum ben 2 yil arayla iki kez is kazasi gecirdim belim kırıldı ameliyat oldum belimde platin var 2 yilda 2 kez belim kirildi ameliyat iki ameliyatimdada platin taktilar çalıştığım sirket maddi manevi destek olmuyor maasimi yatırmıyor aramiyor sormuyorlar 2014 yilda is kazasi gecirdim belim kırıldı ameliyat oldum belimde platin var 2017 yilindada gene is kazasi gecirdim belim kırıldı ameliyat oldum belimde platin var ozel bir sirkette calisiyordum ama sigortam var yatıyor acaba maddi manevi tazminat acabilirmiyim heyet raporu alabilirim heyet raporu ne kadar verirler bana

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   İş kazasını SGK’ya bildiriniz. SGK, müfettişleri aracılığıyla meslekte kazanma gücü kaybınızı belirler ve ardından bu sonuca göre dava açılır.

   SGK’nın araştırması beklirlenmeden ne kadar tazminat alacağınızı hesaplamak mümkün olmayacaktır.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir