Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma

By | 17 Haziran 2014

Eylemli/Fiili Ayrılık ve Yasal Düzenleme

Türk Medeni Kanunu’nda boşanma nedenleri iki ana başlıkta ayrılmıştır. Bunlardan ilki özel boşanma sebepleri (zina, akıl hastalığı, haysiyetsiz hayat sürme vb.) olup diğeri ise genel boşanma nedenleridir. Genel boşanma nedenleri ise üç ana başlıkta incelenir. Bunlar :

 1. Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması
 2. Anlaşmalı Boşanma Hali
 3. Fiili Ayrılık Hali

İlk iki genel boşanma nedenine dair detaylı bilgi için boşanma nedeni üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Burada izah edeceğimiz genel boşanma nedeni fiili/eylemli ayrılık halidir. Fiili ayrılık hali Türk Medeni Kanunu’nun genel boşanma nedenlerini düzenleyen 166. Maddesinin 3. Fıkrasında yer almaktadır. Madde metnine göre : ‘Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayatı yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.’

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanmaya Karar Verilmesinin Şartları

Türk Medeni Kanunu’nun 166/3. Maddesi gereğince fiili ayrılık nedeniyle boşanmaya karar verilebilmesi için şu şartların varlığı aranır :

 • Açılmış boşanma davası reddedilmeli,
 • Boşanmanın reddi kararının kesinleşmesinden itibaren üç yıl geçmeli
 • Üç yıllık süreçte müşterek hayat kurulamamış olmalıdır.

Görüldüğü üzere madde metni bağlamında fiili ayrılık nedeniyle boşanma kararı verilebilmesi için bu üç şartın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu şartları inceleyecek olursak :

Açılmış Boşanma Davası Reddedilmeli

Eşler, evlilik birliğini sürdürmeme gayesiyle boşanma davası açabilirler. Nitekim açılan boşanma davasında Aile Mahkemesi ; boşanmayı kabul, boşanmayı red ve ayrılık kararı verebilecektir. Türk Medeni Kanunu’nun 166/3. Maddesi gereğince boşanmaya karar verilebilmesi için açılmış boşanma davasının RED kararı ile son bulması ve bu kararın kesinleşmesi gerekmektedir.

Boşanma kararın hangi nedenle reddedildiği önem taşımamaktadır. Nitekim boşanma kararı feragat sebebiyle de reddedilebilir. Bu nedenle burada dikkat edilmesi gereken husus Aile Mahkemesinin boşanmaya ilişkin vermiş olduğu red kararıdır, nedeni önem taşımamaktadır.

Boşanmanın Reddi Kararının Kesinleşmesinden İtibaren Üç Yıl Geçmeli

Türk Medeni Kanunu 166/3 maddesi gereği fiili ayrılık nedeniyle boşanmaya karar verilebilmesi için boşanmanın reddedilmesi ve boşanmanın reddi kararının kesinleşmesinden itibaren üç yıl geçmesi gerekmektedir. Tabii ki bu üç yıl müşterek hayat kurulamamalıdır. Bu şartı birazdan inceleyeceğiz.

Bahsedilen üç yıllık süreçte ayrılık kesintiye uğramamalıdır. Taraflar bu süreçte müşterek hayatı hiç kuramamış olmalıdırlar.

Üç Yıllık Süreçte Müşterek Hayat Kurulamamış Olmalı

Fiili ayrılık nedeniyle boşanma kararı verilebilmesi için boşanma kararının kesinleşmesi ve üç yıllık süreçte müşterek hayatın kurulamamış olması gerekir. Eşlerin bir araya gelememelerindeki etken önem taşımamaktadır. Nitekim eşler bir araya gelemeyecek kadar uzakta olsalar da bir araya gelememelerindeki bu neden önemli değildir. Önemle belirtmek gerekir ki : bir araya gelememe nedeni önemli değildir.

Eşlerin başka sebeplerden ötürü bir araya gelmeleri müşterek konutun kurulduğu anlamını taşımaz. Nitekim eşler müşterek çocuklarını görmek için, ailevi vb. konuları konuşmak için bir araya gelebilirler. Bu hallerde müşterek hayatın kurulduğundan bahsetmek isabetsiz olacaktır.

Müşterek hayatın kurulamadığını ispatlamak boşanma davasını açan davacıya aittir. Davacı müşterek yaşamın kurulmadığına dair her türlü delille bu hususu ispatlayabilecektir. Dava sürecinde davacı Aile Mahkemesine bildireceği tanıklarla bu hususu ispat edebileceği gibi Aile Mahkemesi de polis araştırma raporu talep ederek çevre komşulardan bilgi toplatabilir.

Incoming search terms:

 • fiili ayrılık nedeniyle boşanma
 • fiili ayrılık

6 thoughts on “Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma

 1. esra

  Merhaba esim 3 gun once bosanma davasi acmis evlilik birliginin temelinden sarsilmasi ile ilgili ama durusma tarihi belli degil ve ben 3 aydir kendi ailemin evindeyim kayinpederim ve kayinvalidem aramiza girdi ve beni kovdular 1 tane kizim var esimle aramda hic bir sorun yoktu aileler arasi bir tartsma benim sucum yok ama esim ailesinin baskisi yuzunden bosanma davasi acti ben bosanmak istemyrm cocugumuz oldugu icin bisanmak istemedigim icin ne yapmaliyim lutfen cevap bekliyrm

  Reply
 2. Can gören

  Merhaba MEHMET bey.benim söyle bi sorum var yardimci olursanız sevinirim.eşime boşanma davasi actim 2013 ocakta.dava 2014 ocakta red cevabiyla sonuçlandı karşı taraf boşanmak istemediği için. 3 yıllık süreç 2017 ocak 1de doluyor.tekrar dava açmam gerekiyormuş.bu süreç zarfında hiç biraraya gelmedik yüzyüze yada telefonla bile görüşmedik asla.sahitlerimle ve belgelerle ilk mahkemede boşanma olurmu bidaha red kararı olmaz işallah biran önce boşanmak istiyorum dayanacak gücüm kalmadı bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

  Reply
 3. Semra

  Mrblar bn 2 yıllık evliyim ve 13 aylık bir kızım var kocamın ailesi yüzünden 2 senedir evliliğimiz kötü gidiyo ara sıra şiddet uyguluyo henüz korkumdan polise filan gitmedim bi tartısıp bi barışıyoruz çünkü bn boşanmak istiyorum ama eşim çocuğu bırak git diyo bn kızımdan ayrılamam sorum şu boşanma davası açıp annemin evine gitsem kızımla eşim boşanma sürecinde kızımı bnden alabilir mi almaması için ne yapmalıyım ve kızımın velayeti bana verilir mi çalışmıyorum

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Öncelikle bir şiddet mağduru iseniz mutlaka polise başvuru yapınız. Koruma kararı çıkarılmasını talep etmenizle birlikte koruma kararı çıkacaktır. Ardından da boşanma davası açabilirsiniz. Çocuğunuz çok küçük bu nedenle velayeti sizde olacaktır. Dava sürecinde de tedbiren velayeti size bırakılacaktır. Mahkemeden bu husus talep edilebilir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir