Fazla Çalışmanın İspatı

FAZLA ÇALIŞMA SÜRESİ ve İSPATI

İş Hukukunda fazla çalışma sürelerini ispat yükü işçiye aittir. İşçi, fazla çalıştığı iddiasında bulunmuş ise bu iddiasını kanıtlamak ve hakimi bu konuda ikna etmekle yükümlüdür. İşbu nedenle dava başlangıcında fazla çalışma ücretlerini isteyen işçi, çalışma süresince atmış olduğu imzalara önem vermeli ve atmış olduğu her imzanın ileride açılacak davalara etki edeceğini unutmamalıdır.

FAZLA ÇALIŞMA NASIL İSPAT EDİLEBİLİR ?

Fazla çalışma yaptığını iddia eden bir işçi, bu iddiasını ispatla mükelleftir. Nitekim davacı olan işçi, elindeki belgeleri ve evrakları mahkemeye sunacak, ilgili kurumlardan getirtilmesini istediği evrakları ilgili mahkemeden isteyecektir. Peki fazla mesai ücretlerinin tahsiline yönelik bir alacak davasında fazla mesai süreleri neler ile ispat edilebilir ?

Bordro : Ücret bordroları, fazla çalışma sürelerindeki en önemli delillerden biridir. Nitekim bazı işverenler, bordroları işçilerine imzalatmakta ve ileride doğacak ihtilafların önüne geçmektedir. Bu noktada, şayet işçinin imzası var ve bu imzanın sahte olduğuna yönelik bir iddia yoksa bordro kesin delil sayılacaktır. Şayet bordro üzerinde bulunan ve işçinin olduğu iddia edilen imza sahte ise ; bordro delil niteliğini kaybedecektir.

Bordroda, işçinin imzası var ise ve fazla çalışma ücretlerinin ödendiği bordrodan anlaşılıyor ise işçinin fazla mesai ücreti alması imkansızdır. Fakat bordroya imza atan işçi bordro üzerine bir kayıt düşebilir. Hukuk dilinde buna ihtirazi kayıt denilmektedir. Bordro üzerine ‘fazla çalışmaya ilişkin alacağım daha fazladır’ veya ‘fazla çalışma ücretimi almadım’ şeklinde düşülen ihtirazi kayıtlar, dava aşamasında işe yarayacak ve işverenin ibraz ettiği bordroları geçersiz kılacaktır.

İmzasız ve ihtirazi kayıtsız bordrolarda; ödemeler banka üzerinden gerçekleşmiş ve her ay farklılık gösteren ödemeler söz konusu ise işçi, fazla çalışmalarını yazılı delillerle ispat etmekte zorundadır.

İşyeri Kayıtları : Fazla çalıştığını ispat etmek isteyen işçi, işyeri giriş-çıkış kayıtlarını ilgili mahkemeden talep edebilir. Bugün birçok işyeri, işçilerine giriş ve çıkışlarda imza attırmaktadır. Hatta teknolojik gelişmelerle birlikte işçiler, işyerlerine turnike sistemleri ile girmekte ve giriş çıkış saatleri detaylı olarak görülmektedir. Böyle bir sistemin varlığı halinde bu dokümanlar kuvvetli birer delil olacak ve fazla mesainin hesaplanmasında başrolü oynayacaktır.

İşyeri Yazışmaları : Fazla mesaiye kaldığını iddia eden işçi, işyeri içerisinde yapılan işe dair olan/olmayan yazışmalarını delil olarak sunabilir ve bu evraklar Mahkemece dikkate alınır.

Tanık Beyanları : Yazılı belgeler ile işçinin fazla çalışma yapıp yapmadığını tespit edilemiyor veya tespit edilmesine rağmen bazı hususlarda eksiklikler mevcut oluyor ise tanık beyanı en önemli delil konumuna gelecektir.

Fazla çalışma ücretinin tahsiline ilişkin açılacak iş davasında en önemli delil tanık beyanlarıdır. Nitekim çoğu zaman işyerinde gerekli evraklar olmayacak ve mahkemeye ibraz edilemeyecektir. Hal böyleyken fazla çalışmaya ilişkin süreler tanık beyanlarıyla belirlenecek ve dava bu beyanlara göre sonuçlanacaktır. İşbu nedenle hem seçilecek tanıklar hem de tanıkların beyanları çok önemlidir. Şayet davacı işçi ile kısa bir süre birlikte çalışmış bir tanık, çok faydalı olmayacağı gibi davacı işçinin iş arkadaşı olmayan bir tanığın da beyanlarına itibar edilmeyecektir.

İş davaları, tanık beyanlarına göre şekillendiğinden ötürü, davacı işçi ve işçi avukatı seçeceği tanıkları iyi irdelemeli ve davanın, bu tanık beyanlarına göre sonuçlanacağını bilmelidir. Bununla birlikte, aynı işverene karşı davası olan tanıkların da beyanları çoğu mahkemece kabul edilmemektedir.

FAZLA ÇALIŞMA SÜRESİNİN İSPATINA İLİŞKİN YARGITAY KARARLARI

 1. Bordroda ‘fazla mesai yapmadım, aylık istihkakımı tam olarak aldım’ yazsa da çalışırken alınan bu ifade geçerli değildir. Fazla çalışma yaptığı tanıklarla ispatlanabilir. (Yargıtay 9. HD.)
 2. Fazla çalışma yaptığını ispat davacı tarafa aittir. Tanıkları için kesin süre verilmelidir. (Yargıtay 9. HD.)
 3. Davacının kendi adına vergi mükellefiyet kaydı bulunduğu, davalı şirkete ait tekel ürünlerini sattığı depodan aynı zamanda kendi adına da iş yaptığı, kendi adına yürüttüğü mesai ile davalı şirket adına yaptığı mesainin iç içe girdiği anlaşılmıştır. (Yargıtay 9. HD.)
 4. Bir insanın haftada 6 gün 16-08 saatleri arasında çalışması hayatın olağan akışına aykırıdır. (Yargıtay 9. HD.)
 5. Fazla çalışma tanık beyanlarıyla ispatlanmıştır. Mahkemenin fazla çalışma yapıldığının ispatını sadece yazılı delillere dayandırarak puantaj kaydı, çalışma çizelgeleri bulunmaması nedeniyle isteği reddetmesi hatalıdır. (Yargıtay 9. HD.)
 6. Tüm davacı tanıkları fazla mesailere ilişkin ücretlerin ödendiğini söylese de fazla çalışma ücret alacağının ödendiğini ispat yükü işverene ait olup, davalı işveren tarafından fazla çalışma ücret alacaklarının ödendiğine ilişkin imzalı maaş bordrosu veya eşdeğer belge sunulmadığından alacak hesaplanmalıdır. (Yargıtay 9. HD.)
 7. Tanıkların işyeri dışında başka mağazalarda davacının ne kadar çalıştığına ilişkin beyanları görgüye dayalı olmadığından itibar edilmez. (Yargıtay 9. HD.)
 8. Tanığın beyanı sadece birlikte çalıştığı dönem için fazla çalışmayı ispatlar. (Yargıtay 9. HD.)
 9. Davacının eşi ve işyerinde çalışması olmayan diğer bir davacı tanığının işyerindeki çalışma saatlerini bilmeleri mümkün değildir. (Yargıtay 9. HD.)
 10. Davacının arkadaşı ve diş doktorunun işyerinde çalışması olmadığından, yakın yerde de çalışmadıklarından işyerindeki çalışma saatlerini bilmeleri mümkün değildir. (Yargıtay 9. HD.)

Incoming search terms:

 • fazla mesai davası
 • fazla mesai davaları

165 thoughts on “Fazla Çalışmanın İspatı

 1. Ferdi

  Çalıştığın işyerinde sana fazla mesai saatlerinde orada çalıştığını ispat edecek birini bulman gerek. tanık sayısı bir kac kişi olursa işin daha da kolaylaşır. Eğer mesai saatlerinin dışında yazmış olduğun ( fazla mesai saatinde ) notlar bildirimler, iş kayıtların varsa onlarıda delil olarak kullanabilirsin. İşin açıkcası Hakime fazla mesai yaptığını kesinlikle ispatlaman gerekiyor. Kanıt kanıt kanıt.

  Reply
 2. Nurdan Öztop

  Sayın Emre bey konuyla alakalı olarak size bir sorum olacak..
  13 ay boyunca 18:00/08:00 saatleri arası 2 gece üstüste çalışıp 2 gece istirahat etmek suretiyle resmi ve dini tatillerde dahi özel bir poliklinikte çalıştım. Çalıştığım her gecenin sabahında patronumuza rapor adı altında kendimin ve patronumuz ile hastane müdürünün imzasının olduğu defter mevcuttur. Ayrıca çalıtığım geceler için benimle birlikte çalışan kişiler şahittir.
  İş akdi belgem bulunmamaktadır. 13 ayın son 7 ayı düzenli maaş alamadığım ve son 3 ay hiç maaş alamadığım için noterden ihtarla istifamı gönderdim.
  Tüm bunlar Ağustos.2012 ila Kasım.2013 arasında vuku bulmuştur. Soruma gelince; fazla mesailerim ve kıdem tazminatım için halen dava açabilir miyim?
  Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Noterden göndermiş olduğunuz fesih ihtarını görmemiz gerekiyor. Tarafımıza ilgili ihtarnameyi ulaştırabilirseniz yardımcı olabiliriz.

   Reply
 3. SİNEM KAYALAR

  Merabalar emre bey 8 yıldır çalışmış olduğum iş yerinden evlilik nedeni ile ayrıldım. Fazla mesailerimi almadığımı düşünüyorum. Çünkü 2014 yılına ait bordrolarda fazla mesai ücreti görünmüyor. Fakat 2010 yılında almış olduğum ve 2012 yılında alınmış bir başka arkadaşımın bordrosunda fazla mesai ücreti alınmış olarak görünmekte.Uzun bir süre tahmini 3 -4 yıl kadarki bordrolarıma imza atmadım. Başkası tarafından imzalandığını düşünüyorum. Dava açmayı düşünüyorum açmalımıyım. Yada sosyal sigortalar ve çalışma müdürlüklerinden fazla mesai alıp almadığımızı öğrenebilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Yerinize imza atılmışsa açmış olduğunuz davada imzayı inkar edebilirsiniz. Mahkeme gerekli incelemeyi yaparak imzaların size ait olup olmadığını tespit ederek fazla çalışmalarınızı bu şekilde tespit edecektir.

   Reply
 4. murat

  2008 ın yedıncı ayında senede 2 kere gırıs cıkıs olmak uzere 2011 e kadar çalısdım daha sonra 2011 ocak ayından 2015 ocak ayına kadar sıgortalı calısdım.2008 ile 2010 arasında ayda 3 ay olmak uzere sıgortam yatırılmadı.çalısma saatım sabah dokuz aksam yedı aldımız ucrette asgarı den odenıyor fazla calısdım saatlerde bodroda mesaı olarak gosterılmıyor.iş veren benı ısden cıkaracak ne yol ızlemelıyım ve ne kadar tazmınat almalıyım.cevaplarsanız cok sevınırım.ıyı gunler kolay gelsın dılıyorum.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   İşveren hangi gerekçeyle sizi işten çıkaracak bu hususu bilmemiz gerekmektedir. Detaylı bilgileri info@emreulusoy.av.tr mail adresimize atmanız veya iletişim bölümünden tarafımıza ulaşmanız halinde yardımcı olabiliriz.

   Reply
   1. murat

    iş veren işlerin azalması sonucu ısden cıkartacak.ortalama senelık ne .kadar tazmınat ıstemelıyım.bana teklıf edılen tazmına 2009 2015 ocak arası 7.500tl bunun ıcınde fazla mesai falan yok sanırım yardımcı olursanız sevınırım

    Reply
 5. AYŞE

  MERHABA;
  BEN FAZLA MESAİ İLGİLİ DAVA AÇTIM KAYBETTİM ÜCRET BODROSUNDA EK KAZANÇ YAZILDIĞI İÇİN HAKİM BUNU KABUL ETTİ ÇOK DÜŞÜK BİR RAKAM GÖSTERMMİŞLERDİ TEMYİZ ETSEM KAZANIRMIYIM

  Reply
 6. serkan eker

  merhabalar

  çalışmış olduğum kurum yaklaşık 4 senedir yönetici statüsündeki kişilere pdks kartı bastırmamakta ve giriş çıkışlarda imza almamakta bu durmda mesai alacakları için dava açılabilirmi.

  Teşeekkürler.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Yazımız detayında da açıkça belirttiğimiz üzere fazla çalıştığınızı ispat etmeniz gerekir. Bu nedenle gerekli delilleri sizlerin toplaması gerekiyor.

   Reply
 7. ferdi

  Merhaba
  Her yıl imzalatilan fazla mesai kağıdını imzalanmadigi halde işten çıkarılırsa tazminat hakki doğuyor mu.

  Reply
   1. ferdi

    Fazla Mesai kağıdını imzalanmadigindan İş düzeni bozulduğu için işten çıkarılma

    Reply
 8. BARIŞ

  İyi Günler;

  Özel bir şirkette üst düzey yönetici olarak yaklaşık 13 senedir çalışmaktayım.Bu süre zarfında sürekli olarak sabah 08:00 19:30 olarak çalışmaktayım.Yönetici konumunda çalıştığım için sabah ve akşam iş başı ve sonunda kart basmıyoruz. Ay sonunda da bordro almıyoruz en azından imza altına alınmış bir bordro almıyorum.Ayrıca son 2 aydır maaş da alamıyorum.Son olarak son 5 senedir yıllık izin alacağım yaklaşık 115 gün.İş yerime tüm bu alacaklarım için dava açmayı düşünüyorum.Aynı zamanda fazla mesai ücreti talebi için de dava açabilir miyim?Dava açarsam yaptığım mesailerin ispatı için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Yardımcı olursanız memnun olurum

  Saygılarımla

  Reply
 9. şenol

  merhaba emre bey.
  ben 30 ay itfaiyede 24 / 24 vardiyesinde çalıştım. aslen sistemin 24 / 48 olması gerekiyordu. bu nedenle dava açtık (belediyeyi mahkemeye vermek ve belediye başkanının güvenini kötüye kullanmak gerekçe gösterilrek iş akdimizde fesh edildi)en son bilirkişiye gitti dava. bilirkişiden gelen raporda 538,40 lira gibi çok komik bir rakam geldi. sözlememizde haftalık çalışma saati 40 saattir ve yine geçe çalışması gündüz çalışmasına göre %100 fazladır maddesi yer alıyor. almamız gereken mesai miktarı ne kadardır??
  teşekkürler başarılar..

  Reply
 10. cihat orak

  Slm emre bey ben 04.12.2014 ile 28.02.2015 tarihleri arasinda güvenlik olarak 2/2/2 calişmaolarak ayda 240 saat çalişmiş oluyorum yani her ay fazla çalişmiş oluyorum bana imzalatilan maaş bordrosunda mesai gözükmüyor şuan ihbar süremi kulaniyorum silah zimmet devir teslim defterinin fotokopisini çektim burada imza sürkülerimiz mevcut mahkemeye verirsem işyerini fazla mesailerimi alabilirmiyim. Bide daha önceki güvenliklerin ssk larini asgariden yatirmislar geri kalan parayi elden vermişler şikayet etmiş firma ceza almiş. Banada asgarinin biraz üstünde teklif ettiler kabul etmedim o yüzden beni çikariyorlar. Şuan çalişan arkadaşlardan ssk lari düşürülen var ve çalişiyor. Ne yapmam gerekiyor fazla çaliştiğimi belgelerle kaniliyabilirim yardi lütfen email atarsaniz sevinirim avukatlik masrafi ne tutar vb gibi

  Reply
 11. ALİ İHSAN GÜNEŞ

  Emre bey ;
  fazla mesai konusunda mailleri delil olarak gösterebilir miyiz?
  ayrıca 2012 den beri kalmadığım pazar günleri ve hafta içi kalmadığım mesai ler 2 elin parmak sayısını geçmez bu konuda nasıl yardımcı olursunuz

  Reply
 12. suat kılıç

  selamlar ben 4 yıldır petrol ofısınde akar yakıt satış görevlısıyım 24 saat çalışmaktayım 24 saatte dinlenmekteyım yani ayda 15 gun çalişmaktayım buda 24 saatten toplam 360 saat yapıyor gunde 8 iz saat çalısmıs olsam 30 gunde 240 saat yapar toplamda 120 saat fazla çalısmaktayım haftalık iznim yok bayram iznim yok delil olarak 24 saat içinde yapmıs oldugum satış fişlerım var kendı adım ve soy adım yazmakta fişlerde bunlar benım için bir delil olurmu tşkrler.

  Reply
 13. erdoğan

  Merhaba Emre bey,

  6 ay sözleşmeli işçi olarak bir otelde garson olarak çalıştım,sezon sonu fazla mesailerimiz,17 günlük haftalık izin (17 günlük izin alacağımı bana yazılı olarak vereceklerini bildiren kağıt gönderdiler fakat ödemediler) alacağım , bayram ve resmi tatillerde yapmış olduğum çalışmanın mesai ücreti karşılığını almak için iş teftişe başvuru yaptık fakat olumsuz sonuçlandı.İşveren kuruma günlük 2 saat mesai verdiklerini belirten imzamız olmayan maaş bodrosu sunmuş.Fakat çalıştığım süre içinde kredi çekmek için istediğim , genel merkez den faks olarak gönderilen bir kaç aylık maaş bodromda (ıslak imza ve kaşeli)kesinlikle mesai bölümleri boş,ek gelir olarak hiç birşey yok.Anladığım kadarıyla biz kuruma başvurunca sonradan tekrardan hazırlanmış.Emre bey şimdi elimdeki bu evraklarla ve çalışan şahitlerimle iş yerine ve müdürüne alacak davası açmak ve evrakta sahtecilikten suç duyurusunda bulunmak istiyorum sizce sizce bu deliller yeterlimidir.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Elinizdeki evrakları görmeden bir yorum yapmamız mümkün değil. Bu nedenle bulunduğunuz yerden bir avukata danışarak avukat aracılığıyla bu işlemleri yapmanız sağlıklı olacaktır.

   Reply
   1. erdoğan

    ilginiz için çok teşekkür ederim .

    saygılarımla.

    Reply
 14. ferdi

  Slm emre bey
  Fazla mesai kağıdını imzalamadigimdan işten cikarildim sebeb olarakta iş yeri düzeni bozma gösterdilr çıkışımi imzalamadim noter uzerinden gelen çıkış kağıdın da. İşten çıkarılma olarak başka şeyler yazıyor tazminat hakki doğuyor mu

  Reply
 15. mihrican

  Merhaba emre bey son isyerimde 6 yil 7 ay calistim mesai saatlerim sabah 8:00 aksam 18:00 idi ve buna cumatesi gunumde dahildi yani haftanin 6 gunu ve her ay full calistim bu saatler icerisinde 27 subat 2015 tarihinde ihtarname cekerek isten ayrildim iskanunun 24 maddesi geregince ve ihtarnamede fazla calismalarimida talepettim aksi halde yasal yollara vuracagimida bildirdim. ki odeme yapilmazsa dava acmayi dusunuyorum. Bordrolarimda fazla mesai kismi sadece cok nadir resmi tatillerde calistiklarim yazili oda hepsi degil. kanit olarak ayrilirjen gun sonu attigim mail ciktilarini aldim saat kacta mail attigima dair gerci hepsini yazdiramadim 6 yilin ama birde sahidim cok hemen hem tum calisanlar cunku sadece bu saat araliginda calisan bendim . Buna gore dava acsam kazanma sansim ve davanin ortalama sonuclanma suresi nedir ve delil olarak baska neler sunabilirim. Bilgilndirebilirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  Reply
   1. Eren

    Ben is yerine dava açmak için bir avukat tuttum. Fakat tuttuğum avukat aradan 4 ay geçmesine rağmen dava açmmamis. Bununla birlikte ona verdiğim takografları irsaliyeleri yani mesaiyi belgeleyen tüm evraklari kaybetmiş. Bu durumda ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

    Reply
 16. Duygu

  Merhaba. Yaklaşık 7 yıldır özel bir firmada çalışıyorum. Çalıştığım sektör mağaza sektörü. Mesaimiz 22.00 de bitmesi gerekirken sürekli 22.30 ve 22.45 civarında bitiyor. Bunun için ise tarafımıza hiç bir ödeme yapılmıyor. Ben hergün işten çıkarken kasa fişlerinin resimlerini çekiyorum. Ancak mağaza bunun farkına vardığından çalışma saatlerini düzeltti. Fakat geri kalan 6 yıllık bir süre mevcut Bu delil ve tanıklar sizce yeterli bir kanaat oluşturur mu?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Elinizdeki evrak yazılı bir delildir ve mahkemede fazla çalışma ücretlerinizin tespiti için yeterlidir. Yine de sizinle birlikte çalışmış en az 1 kişinin tanıklık yapması daha sağlıklı olacaktır. Davayı bir an önce açmanız gerekiyor. Zamanaşımı işlemektedir. Bilginize.

   Reply
 17. Adem

  Selam emre bey 15 seneden beri abimin yanında çalışıyorum kardeş oldugumuz için bu zamana kadar yol parası hariç maaş almadım sigortam yatıyor kardeşim ortagız dedi aramızda tartışma oldu beni kovdu hakkım olan paramı vermiyor bana yalnızca 200 veriyor ben de 450 istiyorum dava açsak hakkımı alabilirmiyim teşekkürler

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Dava açtığınız takdirde şirket ortağı olduğunuza dair herhangi bir delil yok. Bunu ispat da çok zor olacaktır. Ancak İş Kanunu’na dair haklarınız için dava açılabilir. Kıdem, ihbar vb. tazminatlarınız için dava açılabilir.

   Reply
   1. Adem

    Emrebey teşekkür ederim peki sigortam 15 seneden beri yatıyor ve şahitlerde olursa peki dava açsak sizin tahmininizle nekadar hak alabiliriz teşekkürler

    Reply
 18. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

  Merhaba,

  İşkur yaptığı soruşturmada sizden maaşların ödendiğine dair evrak isteyecektir. Bu evrak ibraz edilemeyeceği için ödeme yaptığınız kanıtlanamayacak ve işkur işçiyi haklı bulacaktır.

  Reply
 19. Can

  Merhaba,

  Ben 21 aydır ulke genelınde tanınan unlu bır tekstıl markasının magazasında magaza muduru olarak calısıyorum calısma programımı sırketın benden ıstegı sekılde kendım yapıyor duzenlı olarak her hafta ust yonetıcıme de ıletıyorum ve kullandıgımız sısteme calısma saatlerını gırıyoruz ve her ay ortalama 20 ıla 30 saat fazla calısıyorum ( resmı tatıllerde de ) magazada alt kadromda calısan satıs danısmanı depocu vs arkadasların fazla mesaılerı odenıyor fakat magaza muduru ve yrd’larına fazla mesaı ucretı odenmıyor bu konuda ne gıbı haklarım var dava acarsam fazla mesaılerımı ve tazmınat hakedıslerımı almaya hakkım varmıdır kanunen.
  calıstıgım fazla mesaı saatlerıne ıstınaden ımza foylerının asılları sırkette fotokopılerı bende mevcut ıspatını yapabılrım.

  tsk ıyı calısmalar.

  Reply
 20. Serap aksu

  Merhaba ben 2 yıl özel bir şirkette market elemanı olarak çalıştım. Sabah 8 akşam 8 haftanın 6 günü boyunca haksız nedenle fesih yapıldı. Elimde herhangi bir belge yok ama beraber çalıştığım bir kişi şahitlik edecek acaba yeterli olur mu? Tek kişinin tanık beyanı?
  Isveren çalışanlardan ve müdürleri şahit gösterebilir tabiki işvereni tutarlar böyle bir durumda sizce benim bir yada iki kişiyi şahit göster mem yeterli olurmu?

  Reply
 21. osman

  Merhaba Emre bey,
  İş yerinden mahkemeye sunulmak üzere alınan vardiya çeteleleri ve vardiya defter fotokopileri bana sıkıntı çıkartır mı? İş veren iş yerinden evrak çıkarmak gerekçesiyle bana tazminat davası açabilir mi? Teşekkürler..

  Reply
 22. Mehmet

  Merhaba Mehmet bey,
  Ben 15 yıl 3600 gün ile emeklilik sebebiyle 10 yıldır çalıştığım işten ayrıldım. Bu süre içinde maaşım asgari ücret üzerinden gösterildi ancak daha fazla alıyordum. 2007 yılında gerçek maaşım 800.00 tl lik ücret bordrosu aldım. Bu ücret bordrosunu bankaya vermiştim, ücret tespit davası açarsam bu bordro delil sayılır mı. Çalışma saatlerimizde hafta içi 08,30 – 18,30 arası öğlen 12,00-13,00 arası yemek molası, cumartesi günü 08,30 – 12,30 arasında çalışıyordum.Bununla ilgili şahitlerim bulunmaktadır. Fazla mesai alabilir miyim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   SGK primleriniz maaşınız üzerinden yatırılmamış ise hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir. Şayet fazla çalışma ve diğer alacaklarınıza ilişkin talebiniz var ise bu hususlar farklı bir dava konusu oluşturur. Lütfen iletişim bölümünden bize ulaşınız, davanız hakkında sizlere bilgi aktaralım.

   Reply
 23. osman

  Merhaba Emre bey ,
  İş yerine fazla mesai ve kıdem tazminatı alacağım için 13 ünde ihtar göndererek iş akdimi fesh ettim. Yeni iş yerim SSK çıkışımın olması için eski iş yerim ile görüşmemi SSK çıkışım olmazsa işe başlatamayacaklarını söyledi ve 14 ünde iş yerine giderek kendi isteğim ile istifamı yazdım ve ssk çıkışımı yaptılar. İhtar 13 ü pazartesi günü çekilmişti postadan 17 si cuma günü ellerine geçecek ki sorum şu; benim asıl çıkışım 13 ünde oldu ve 14 ünde iş yerine giderek oraya da istifa verdim iş yeri beni menfeati için kendilerini kandırmak ve sahtekarlık olarak mahkemeye verebilir mi? Teşekkürler..

  Reply
 24. cihan

  Emre Bey merhaba,
  05.04.2012 ve 30.09.2015 tarihleri arasında kamu ihalesini almış müteahit firmada çalıştım,
  bordrolarımda fazla mesai yaptıgıma dair bilgiler eklenmemiş, bu nedenden dolayı hiç bir bordroya imza atmadım. fazla mesai yaptıgımı aynı iş yerinde çalışan arkadaşlar şahitliğinde ispatlamam mümkün olurmu. teşekkür ederim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla mesailerinizi tahsil amacıyla dava açma arzusunda iseniz sizinle birlikte çalışmış iş arkadaşlarınız tanıklık yapabilirler.

   Reply
 25. aydın

  Merhaba 2009 yılından bu güne çalıştığım turizm sektöründe teknik eleman olarak çalışıyorum sürekli fazla mesai ve alacak izinlerini ücret karşılığında alamamaktan şikayetçiyim her yıl bazı dönemler yoğunluktan yada bazı arkadaşların işe gelmemesinden dolayın son anlarda mesaiye kalma gibi durumlar oluyor böyle durumlarda işveren bu fazla mesaileri biz bu mesainin parasını istiyoruz serbes zaman izni istemiyoruz dediğimiz halde bize serbes zaman izni olarak kullandırmaya zorluyor ve hep serbes zaman izni olarak kullanmak zorunda kalıyoruz yine 2015 nisan ayı için haftalık of iptalleri olsun fazla mesailer olsun toplam 46 saat fazla mesai yapmışım bunu kendimiz ve şefler not tutuyoruz fakat personel müdürlüğü resmi kayıt altına almıyor neticede dün yatan maaşın bordrosunda fazla mesai alacağı olarak sadece 23 nisan tatilini ekleyerek yatırmışlar geri kalanı da serbes zaman izni olarak kullanacaksınız diyorlar ayrıca 2 yıldır maaşlarda düzenleme yapılmıyor zam istiyoruz sene başından beri oyalıyorlar bu ay zam sonraki ay zam biz 3 arkadaş yeter artık ne mesailer yatıyor ne zam yapıyorlar diyip işten ayrılma kararı aldık fakat 2 arkadaşımdan biri 2. yılını diğeri de 1. yılını doldurdu onlar kıdem tazminatlarını dert etmiyor mesailerimizi alalım yeter diyorlar fakat ben 5. yılımı dolurdum ve kıdem tazminatımı yakmak istemiyorum yaşadığımız sorun iş mahkemesine gitmemiz durumunda fazla mesai ve kıdem tazminatlarımızı alabilirmiyiz Teşekkürler

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi nedeniyle iş mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Anladığım kadarıyla İstanbul dışındasınız. Bu nedenle bulunduğunuz bölgeden bir avukat bularak hukuki yardım talep edebilir, davanız için ilgili avukatı görevlendirebilirsiniz.

   Reply
 26. fırat demir

  merhabalar emre bey,iş yerinde sürekli 4 yıldır akşam 8 sabah 8 olarak gece çalışmaktayım,fazla mesaileri elden eksik veriyorlar sürekli bodroda 0 gözükoyor.4 tane şahidim ve elimde puantaj var şirketin,ayrıca benim adıma evraklarda mevcut.dava açsam sizinle kazanabilirmiyim?

  Reply
 27. GOKHAN

  merhaba emre bey esım daha once 6 yıl calıstıgı ısserınde mazla mesaı ucretlerını almadı. raporlu oldugu halde bıle ısyerınde calısmka zorunda kaldı yaklasık 1200 saat maseısı bulunmakta muhasebecı oldugu ıcın bunları herturlu kanıtlıyabılıyor bız bu mesaı ucretlerının yanında rapaorlu olarak calıstıgı gunlerıde fazla mesaı olarak sayılmasını ısteyebılırmıyız.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Raporlu olarak gösterilen günde çalıştığı kanıtlanabilirse mahkeme hakimi bu bedellerin de sizlere verilmesine hükmedecektir.

   Reply
 28. ibrahim

  Mrb calismis olduğum şirkette 11 saat günlük calisiyorum fakat 7.5 saat üzerinden maaş bodrosuna yaziliyor ek bi ücret almiyoruz dava acarsam eğer sonuuclari neler olur

  Reply
 29. ayse

  merhaba emrebey ben2003ekım ayında bıtane markette işe başlamıştım halen calısıyorum2011agustos ayının 20 sınde cıkıs bırgun sonra aynı 21 agustosta marketlerın ıkıncı subesınde gırıs yapmışlar işyeri sahiplerı aynı kışı .bende bunun farkına vardığımda sordum patronlara senı dıger subemıze gecıs yaptık kıdem tazmınatını etkilemez dedıler ıksıde bızım subelerımız dedı.bu gırıs cıkıs tazmınatımı etkılermı.etkılersede neyapmam lazım.toplam 12 yıla yakın oldu çalışıyorum halen.tesekkur ederım

  Reply
 30. arzu ceren

  merhaba.ben 12 yıldır bır markette çalışıyorum ılk 10 yıl günde 12 saat calıstım gerı kalan 2 yıl 11 saat calıstım halen calısyorum .ben ilerde işten çıkma durumum olursa günde 12 saat calıstıgımı nasıl ıspat edebılırım.işe gırıs ve cıkıslarımızda parmak ızı veya kart basma gıbı bır ımkanımız yok cep telefonumla işe gırıs ve cıkıs anlarımı çeksem burdan ispatlaya bılırmıyım işe gırıs ve cıkıs saatlerımı ve tarıhını.bu bır delıl olurmu teşekkür ederım.

  Reply
 31. emrah tan

  Emre Bey Merhabalar,
  Size bir konuda danışmak istiyorum.Benim çalıştığım firmada iş kanuna göre (haftalık 45 saat olarak hesap) yıllık 676 saat fazla mesaim var.Firmadan 2 yıl 1 aylık sürede çalışmaktayım.Maaşımı netden almaktayım düzenli olarak.Yaptıkları sözleşmede aldığımı net ücretin mesailerle içinde olduğu belirtilmektedir.Bordro mail olarak firma tarafından gönderilmektedir.Aynı zamanda bordroda fazla çalışma ücreti ibaresi bulunmamaktadır.Kapılarda turnike sistemi ve akşam saatlerinde şirket için attığım maillerde mevcut.Dava açmam nasıl bir sonuça ndn olur ? çok teşekkürler şimdidn

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla çalışmalarınızın tahsili için dava açabilirsiniz. Bu davada tanıkların beyanı çok önemlidir. Bu nedenle sizinle birlikte çalışan kişilerden tanıklık yapmalarını isteyiniz.

   Reply
 32. arzu ceren

  merhaba ban 12 sene markette calıstım 12 saat calısmalarımı ispatlıyacak bır ımkanım yok ne parmak ızı cıhazı ne kart basma.halen çalışıyorum dünde sıze mesaj atmıştım ben arzu ceren.bir iş arkadasım var 6 yıl beraber calıstık ama bu arkadaş akrabam yanı dayımın oglu soyadlarımız farklı akrabaların tanıklığı kabul olunuyomu.akrabam dıye hakım ınanırmı dayımın oğlunun sagıtlıgıne,tesekur ederım emrebey,

  Reply
 33. ayse

  merb.emre bey ban fazla mesayı lerımı kanıtlamak için birtane sahıdım var ama.kuzenım dayımın oglu soyadlarımız farklı ama genede sahıtlıgı nı hakım kabul edermı beraber aynı ısyerınde calıstık.dıger işcıler patrondan korkusu ve ısten çıkarılma korkusu yüzünden sahıtlık yapmıyolar dayımın oğlunun sahıtlıgı kabul olunurmu

  Reply
 34. ersin

  Mehmet bey mrb.Öncelikle çalışmış olduğum iş yerinden çıkartılalı 9 ay oldu.mesai ve usulsüz çalıştırılma davalarını ne kadar zamanda açabilirim.mesai için raporlarım mevcut değil fakat şirketten 2 tanığım var.usulsüz çalıştırılmada, alt yüklenici ve üst yüklenici firmalar arasında (kendi aralarında)yaptıkları sözleşmede benim sadece şöför olarak çalıştırılabilmem söz konusudur,fakat yapmış oldğum iş şirketin mühendis kadrosunun yapmış olduğu iştir.bu doğrultuda dava açabilrmiyim

  Reply
 35. ali

  merb.emre bey ben 10 senedir bir şirkette arac tamircisi olarak calışmaktayım. mesailerim tam verilmiyor 40 saat mesai yapmışsam 20 saat veya gönlünden ne koparsa kafasına göre veriyolar bir türlü 10 senedir düzeltmediler.hep böle. hep böylesabah işe giriş cıkışları imza olarak atıyoruz heftada 3.4 defa 1veya 2 saat hep gec cıkıyom ış bıtmemış oluyor bunun mesaisini ve yemek parası falan vermıyo yemek parasını tıkırt olarak yatırıyolar ama hep sıtandart mesaılere bısey yok .gece yolda kalan araclara gene ben gelıyorum yanlız bu mesaı ımza föyüne yazmıyolar fazla mesai istek formu dıye bır kagıt var vardiye amirinin imzası ve kaşesı var ona yazıyolar yol parasıda yemek parası gıbı sıtandart mesaı yapınca vermıyolar bayram mesaisi hafta sonu mesaisi veya gece mesaisi hep sıtandart onuda vermıyolar iyice bunaldım artık 8 senelik gırıs cıkıs ımzaların ve gece geldıklerıme dahıl fazla mesaı ıstek formlarının fotokopilerini biriktiriyorum mahkemeye versem bunlar delil olarak yetermi haklarımı alabilirmiyim tesekur ederım emrebey

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Evraklarınız delil olarak kullanılır fakat yine de sizinle birlikte çalışan/çalışmış arkadaşlarınızı tanık olarak mahkemede dinletin.

   Reply
 36. onur

  mehmet bey merhabalar,

  size birkaç sorum olacak.ben 4.5 sene markette çalıştım.çalışma saatlerimiz 08.45 17.45—–12.15 21.15 olarak iki vardiya halinde idi.yalnız akşam 21.15 mağazadan çıkmamız yapılacak olan işe göre mümkün değildi.en iyimser olarak 21.45 e kadar ancak bitirilebiliyor.bunu fazla mesai olarak gösterebilirmiyim.

  7 tane mağaza ya bir bölge sorumlusu bakmaktaydı.bölge sorumlusununda dahil olduğu ortak bir whatsapp uygulaması kullanıyorduk. whatsappta saat 21.15 ten sonra bölge sorumlusunun talepleri ve işleyişle ilgili bilgiler paylaş maktaydık. bu yazışmalar delil olarak sunulabilir mi?

  çalıştığım yerden tanık gösteremiyorum. çünki arkadaşlar işlerine son verilmesinden ve baskı görmekten korkuyorlar.işten ayrılmış olan kişilerede ulaşamıyorum.

  whatsapp yazışmaları ile giriş çıkış saatlerine imza attığımız rapor defterinin karşılaştırılmasını ve önceki defterler ile aylık çalışma saatinin yazılı olduğu puantajların karşılaştırılmasını talep edebilirmiyim. çünki ikisi arasında aleyhime olacak şekilde farklılıklar var. aleyhime olacak şekilde karamalar olan puantaş listelerinin son 4 aylık olanının fotokopisini alabildim yeterli olurmu.

  cevabınız için teşekkür ederim.

  Reply
 37. Kübra

  Merhabalar Emre bey

  8 yıl çalıştığım bankamdan çıkartıldım.Bu sürenin yaklaşık 3.5 yılında ,bankada fazla mesai ödeme uygulaması olmasına rağmen şube müdürümün ödemeye sıcak bakmaması nedeniyle alamadım.Sistemden de birkaç kere girilip onay yada red yapmadığı beklemede kalan girişlerim mevcut..ekran görüntüsüde bende mevcut.
  işten ayrılırken bulabildiğim kadarıyla bu döneme ait mailler elimde mevcuttur. Sormak istediklerim,
  1)mahkeme mailleri yeterli delil görürmü ilave tanıka ihtiyac duyarmı??
  Mailleri yeterli görürse sadece maillerin olduğu günlere ait mi mesai ödemesine karar verir ?
  2) giriş çıkış saatlerimizin olduğu belgeyi şube müdürümüzün mesaiye sıcak bakmaması sebebiye düzenli doldurmuyorduk.bu şahsım adına alehyte bir durum teşkil edebilirmi ??
  3)o dönemde beraber çalıştığım ve benle berabrr mesailerini alamayan arkadaşlarım halen kurumda çalışmakta olduklarından tanıklığa çok sıcak bakmamaktalar.Tanıkların zorla mahkemeye getirilmesi mümkünmü?yada verdiğimiz tanık isimlerine istinaden mahkemeye gelmeseler dahi , fazla mesai davamızı güçlendirmek adına gelmeyen kişilerinde mesai ücretlerinin ödenmediğine dair bir tespit yapılması mahkemeden istenebilir mi?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Yazılı delilinizin olması gayet iyi fakat yine de tanık delili ile desteklenmesi neticeye daha çabuk ulaştırır. Şayet tanık bulunumazsa da yazılı delillerle ilerlemekte bir sakınca olmayacaktır. Giriş çıkışlarınızın olduğu evrakların imzalanması mahkeme açısından önem teşkil eder. İmzalanmamış bir evrakın kabul edilmesi mümkün değildir.

   Davada sizin haricinizde başka kimselerin adına işlem yapılması da imkansızdır. Dava açma arzusunda iseniz iletişim bölümünden bize ulaşabilir, dava süreci ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

   Reply
 38. hakan kara

  Emre bey merhaba fazls mesai ödenmemesi nedeyle tek taraflı haklı fesihle noterden ihtar gönderirsek ve sonra işe gitmezsek bir sorun olur mu? Ertesi gün tutanak tutulmuş gitmediğim içim

  Reply
 39. bahadır

  Merhaba,

  Bordroda mesai sütunu boş ve bütün mesai ücretlerimi aldım diye imza attırıyorlar, imza geçerlimi.

  işe giriş çıkış saatlerim imzalattıkları kağıttakinden farklı, daha fazla çalışıyorum, bu kağıdın fotokopisi delil olur mu.

  Parmak izi basarak ayrıca giriş çıkış saatlerimiz şirket kayıtlarına geçiyor, mahkeme dijital kayıtlarımı yoksa imzalı kağıdı mı esas alacak. çalışma saatlerimin fazla olduğunu hangisi kanıtlar.

  teşekkürler.

  Reply
 40. İbrahim

  Merhabalar ben tcdd bünyesınde çalışan taşören işçiyim 3 senedır çalışmaktayım 24 saat çalşıp 24 saat dınlenmekteyim aylık 360 saat çalşıyorum ve fazla mesai ücreti verilmiyor asgari ücretle çalışmaktayım.Çalıştıgım günlerde imzalarım var(devir teslim,stok) hepsinde imzalarım var ve birçok tanıkta mevcut 2 kişi çalşıyoruz işten çıkmayı düşünüyorum fazla mesailerim için dava açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  Reply
 41. Can

  İŞ YERINDE Fazla çalışıyoruz Özel güvenlik olarak
  Bayram tatil demeden Fazla mesai almıyorum Bordroyo imza atmıyorum 3 senedir Bankadan ihtirazi kayıt nasıl düşerim Dekontamı yazmam gerek Banka bunu şirkete bildirirmi

  Reply
 42. ertan karbaş

  Merhaba, ben 2yıldır bir açık hava reklam şirketinde çalışmaktayım,2 gün önce amirimle tartışmam sonucunda bana 2 tane savunma aldı sırf gıcıklığına olsun diye ,galiba işten çıkarmaya yönelik haraketler bunlar. Biz çarşamba günleri sabah 9’dan akşam gece 2 3 kadar çalışıyoruz hiç durmadan ve perşembe günü işe gelmiyoruz, ama hiçbirşekilde mesai ücretimizi vermiyorlar aynı zamanda bayram gunlerındede çalışıyoruz ama yine mesai ve ekstra ücretlerin hiçbirini vermiyorlar benım elimde gece çalıştığıma dail videolar mevcut, ben işten kendi isteğim ile ayrılsam mesai ücretlerini alamıyorum diyerekten tazminat alabilirmiyim ? alabilirsemde bu şirket vermez ise ne yapabilirim ?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla mesailerinizin ödenmemesi nedeniyle iş sözleşmenizi feshedebilirsiniz fakat tazminatınızı alabilmeniz için ileride açacağınız davada bu fazla çalışmalarınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Fazla çalışmaları kanıtlamanın en sağlıklı yolu da iş arkadaşlarınızın tanıklık yapmasıdır.

   Reply
 43. drake

  Merhaba

  Bir Şirkette yöneticiyim, haftada 5 gün 9.5 saat, 1 gün de 16 saat çalışıyoruz(sabahtan akşama). Sabah işe başlarken ve mesai biterken :
  ad soyad tarih işyeri ismi yazarak imzaladığım Fatura ve sevk irsaliyelerinin fotoğraflarını aldım, işyerinde güvenlik kamerası kayıtlarını (farklı saatlerde) aldım.

  Ay sonunda bordro imzalıyoruz, yılbaşında da fazla çalışmayı kabul ediyorum diye kağıt imzalattılar bu durumda mahkeme ne olur?

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Yönetici pozisyonunda olanlar Yargıtay kararları doğrultusunda fazla mesai ücreti hakkına sahip değildir. Bu nedenle herhangi bir dava açmanız halinde reddedilecektir.

   Reply
   1. drake

    cevap icin tesekkurler, market mudur yardimcisiyim. Bu da mi yonetici olarak geciyor?

    Reply
 44. Mehmet

  Merhaba emre bey her hafta işe giriş çıkış saatleri yazan çift var bunu delil olarak gösterebilir mıyız

  Reply
 45. ozay kalyoncu

  Iyi geceler emre bey ozel bir hastanede 5 yiLDAN BERI calisiyorum sabah 08:00 17:30 arasinda haftanin 5 gunu calisiyorum cumartesi 08:00 14:00 olarak calisiyorum 1 gunde pazar tatili günde 9.5 saat calisiyorum 1 saat cay ve yemek molasi oluyor diyorlar geri kalan 8.5 calismis oluyorum gunde hafta da 9.5 saatte hesaplandiginda ben 53.5 calisiyorum fazla calismis olmamin mesai parasini vermiyorlar ne yapmaliyim ayrica ayni hastanede 4 farkli konumlarda istemeyerk calisdim istemezsen istifanı yaz gitti dediler bana acikca tehtid edildim ne yapmaliyim

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla çalışmalarınızın tahsiline yönelik dava açmanız gerekiyor. Bu davayı çalışmaya devam ederken de açabilirsiniz. Dava açmak istiyorsanız şartlar ve diğer hususları öğrenmek için iletişim bölümünden bize ulaşınız.

   Reply
    1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

     Merhaba,

     Ofisimize iletilen maillere dönüş yapmaktayız. Dönüş yapılmamışsa kısa süre içerisinde mail yanıtı verilecektir.

     Reply
 46. Coskun

  Benim calistigim is yerinde ne kartli nede imzali giris yapiyoruz fakat bol bol mesai yapioruz bordrolarimiz tamamen net mesaisiz cikiyo peki nasil ispatlarim yazisma yapmiyorumda sahit de bulamam fotograf filan olurmu yani daha kolay delil olarak neler sunabilirim mahkemeye fazla mesaimi kanitlamak icin

  Reply
 47. sedat

  Mehmet Bey Merhaba.
  Yurtdisinda bir turk firmasinda 2 yil gorev yaptim.
  hergun 3 saat ve pazar gunleri,Resmi tatillerde çalistim.
  fazla mesailerimi talep ettigimde sirket odeme yapmadi ve bodrolarda fazla mesai sütunu boş bir sekilde imzaladim.
  giriş çikiş saatlerimin excel,ekran görüntüsü.pkds kaydi mevcuttur.Nasil bir yol izlemeliyim?dava süresi ortalama ne kadar?
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Davanız 1-1,5 yıl sürecektir. Bu süreçte fazla çalışma yaptığınıza dair tanık beyanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Yalnızca yazılı evrakların varlığı yetmeyecektir. Bu nedenle en az 2 adet tanık bulabiliyor iseniz iletişim bölümünden bize ulaşınız davanız için detayları konuşalım.

   Reply
 48. Sedat

  Merhaba bir güvenlik şirketinde güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım bordrolarda mesailerimiz haftaici ve haftasonu olarak gozukmekte yanlız günlük 12saat çalışmaktayız ve ayda 10gun gece çalışıyorum iskanununda akşam 20:00sonraki çalışmalar gece çalışması olarak geçiyor ve 7.5 saatten fazlası mesai olarak verilmesi gerekiyor ama verilmiyor buradan yola çıkarak işçi haklı fesih yapılarak kıdem tazminatı alabilir miyim tesekkur ederim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla mesai ücretlerinizin ödenmemesi nedeniyle iş sözleşmenizi feshedebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İletişim bölümünden bize ulaşarak dava şartları için detaylıca konuşabiliriz.

   Reply
 49. Ömer Çakmak

  merhaba
  Fazla mesai alacagından dolayı dava actım işe giriş cıkış kayıtları istendi 10 yıl çalıştım lakin gelen kayıtlar üzerinde oynama yapılmış basit bir Excel tobloso üzerinde degişiklik yapılabilir günlerin coğu yok şahitler dinlendi ilgili firmanın şahidi dahi mesai yaptıgımı beyan etti 3 çalışanda mesai yaptıgımı ve fazla çalışmam olduğunu söyledi 1. bilirkişiye gitti CD,ye göre hesaplama yaptı buna itiraz ettik 2.bilirkişi şahitlerin beyanlarına göre hesaplama yaptı buna karşı taraf itiraz etti aynı bilirkişiye gönderildi CD,ye göre hesaplama ve şahit beyanlarına göre hesaplama yaptı bilirkişi kayıtlarda oynamalar oldugunu bazı günler giriş var iken cıkış bulunmamakta bazı günler çıkış var giriş yok bu dosya kararı ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

  Reply
 50. Erdinç

  Merhaba ben yaklaşık 8yıldır bir sitede bekçi olarak çalışan birisinin fakat 31.10.2015 tarinde işten çıkarıldım ama çalışma saati 12 saat üzerinden birde bana iş yeri maaşı mı verirken bana yaklaşık 1 yıldır maaş badrosu imza atmadan maaş elden aldım peki bu durumda ben iş yerini mahkemeye versem nasıl olur

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla çalışmalarınızın için dava açabilirsiniz. Çalıştığınız yer İstanbul ili içerisinde ise iletişim bölümünden bize ulaşınız, detayları konuşalım.

   Reply
 51. Bahar

  Merhaba Mehmet Emre bey ben çalıştığım yerde 5 yıla yakın çalıştım. Yaklaşık 3 ay önce işten çıkarıldım. gösterdikleri sebep eşim 2 yıl sonra tayin olacak diye. İki patronda söyledi. İşe girerken sigorta diye söyledim hep yapacağım dedi yapmadı son bir yıl yaptı. Ben teknikerim mimari proje çiziyorum. projeler elimde o iş hanı içinde şahidim de var. 5 tane şahidim var. internet sitesinden aldığım fotoğraflarim yorumlu tarihli olarak kayitlarim var. Ben avukata verdim ayrıca elimde anlaşmak istediğine dair mesajları orada çalışan arkadaşın mesajları var sigortasız çalışma ve fazla mesai ile ilgili sizce bunlar yeterli olur mu ?

  Reply
 52. Ozge

  Merhaba,
  Ben çok büyük bir şirketin mağaza müdürü olarak çalışıyorum. Çalışma saatlerimi kendim belirlemiyorum. Şirket fazla mesai sorunu yaşamamak için ne giriş çıkışlarda imza artırıyor, ne de daha önce aldıkları parmak izi tanımlı elektronik sistemleri aktif ediyor. Ayrıca mesai ile ilgili atılan bütün maillere sizi en yakın zamanda arayacağım diyerek geri dönüp, böyle konuları yazılı konuşmuyoruz biliyorsunuz deniyor. Benim iki çocuğum var, haftanın 5 günü günde 10 saat, bir günü sabah 7:30 dan akşam 22:30’a kadar çalışıyorum ve bu çalışma düzeni daha 1 aydır yürürlükte (sözlü olarak söylendi ama yazılı vermiyorlar ve çalışma saatlerine uyulmadığında sürgüne dahi varan yaptırımlar uyguluyorlar). Çalışma düzeni değiştikten sonra ücret artışı da yaşanmadı. Ne yapmam gerek, zor durumdayım. Dava açmak istiyorum, o kadar büyük şirket bir çok avukatı vardır kazanamazsın deniliyor. Benim durumumda olan bir çok insan var, sürgün, işten atılma korkusuna hiç birşey yapmıyorlar. Bana bir yol gösterebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Şirketlerin avukatlarının çok olması davayı kaybedeceğiniz anlamına gelmez, böyle saçma bir düşünceye inanmanız tuhaf. Mahkemelerde kim haklı ise mahkeme hakimi o doğrultuda karar verir.

   Fazla çalışma yapıyor ve ücretini alamıyor iseniz tanıklarla bunu kanıtlayabilir ve mahkemeyi kazanabilirsiniz. Tanık delili konusunda sıkıntı yaşamam diyorsanız davanızı hemen açabiliriz.

   Reply
 53. Emre COŞTU

  merhaba emre bey sene 2011 ve 2012 yıllarında yıllık fazla çalışma saatimi geçtim ve yıl başında beri fazla çalışma saatiyle ilgili tarafıma bir evrak imzalatılmadı bodrolarımdada fazla çalışma saatimi geçtiğime dair ıspatımda var paraları ise şirket tarafından ödendi … benim isteğim bu fazla çalışma saatini geçtiğime dair kendi isteğimle ayrıldığım iş yerine dava açabilirmiyim açarsam eğer ne gibi sonuçla karşılaşırım iyi yada kötü cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

  Reply
   1. Emre COŞTU

    teşekkür ederim emre bey cevapladığınız için bir sorum daha olacaktı 2010 şubat girişliyim 2014 haziran çıkışlıyım kendi rızamla ayrıldım normalde kendim istifa ettiğim için tazminatımı alamadım . yeni torba yasasına göre geriye dönük tazminatlarımızı alabilme durumumuz olabilecekmi yoksa üzerine bir bardak sumu içicez 🙂 teşekkürler şimdiden cewabınız için

    Reply
 54. Suat

  Merhaba 6yıl çalıştığım bir işyerinden bugün tazminatı mı verdiler ayrıldım anlaşmalı olarak ama 6yıl boyunca fazla çalışma yaptığı ma dair belge var mağaza ci idim gece çalışmaları ve fazla çalışmalarm mevcut bende fazla çalışmaları alabilir mi win tesekkur ederim

  Reply
 55. Deniz

  Merhaba Emre Bey,

  7 yıl çalıştığım bankadan kendim istifa ederek ayrıldım. Fazla mesailerimin alacağı için dava açtım. Yerel mahkeme lehime sonuçlandırdı fakat Yargıtay kararı bozdu. Tanıklarım da vardı bilirkişi de incelemişti dosyamı.fakat Yargıtay fazla mesailerimi belge ile kanıtlamamı istedi ve maaş bordrolarım kaşeli imzalı olmasını istedi. Bu ay şimdi tekrar duruşmam var. Bankada maaş bordrosu ve fazla mesailer elektronik ortamda oluyor, bana banka istesemde doğal olarak fazla mesai saatlerimin çizelgesini vermiyor. Ben şimdi bu ayki duruşmada hakimden ilgili çalıştığım bankadan sicil numaramla 7 yıllık ekran giriş çıkış saatlerimin listesini istemesini ve insan kaynaklarından maaş bordrolarımın tamamını istemesini talep etsem olurmu? Mahkeme isterse banka en azından bu belgeleri verebilir mi?
  Teşekkür ederim
  Saygılar

  Reply
 56. mustafa

  merabalar ben özel bir şitkette şoför olarak çalışıyorum…son 7 aydır dogu ve karadeniz illerine ihale katılımı için bana tahsis edilen araçla ihaleye katılıyorum…ama çalışma saatlerim ve direksiyoında kaldıgım saat o kadar çokki artık dengem bozlulaya başladı ve tek gidip geliyorum bu yerler…mesela sabah sivastan çıktım saat gibi ıgdıra ulaştım ve bir saatlik mola arası ile tekrar sivasa haraket ettim…gece 12 gibi sivasa geldim yani günlük ortalama 17 saat hiö durmadan direksiyonda kaldım ve toplam 1560 km yol yaptım..ve ertesi gün aynı işe devam ettim ama ne mesai yansıdı ne pirim sizce ben mahkmeye vermiş olsam ne kadar haklı görürü mahkeme beni ve genelde ihaleler için gece çıktıgım çok oluyor saat 3 4 gibi saygılarımnla

  Reply
 57. emre coşt

  emre bey bir sorum daha olacaktı 2010 şubat girişliyim 2014 haziran çıkışlıyım kendi rızamla ayrıldım normalde kendim istifa ettiğim için tazminatımı alamadım . yeni torba yasasına göre geriye dönük tazminatlarımızı alabilme durumumuz olabilecekmi

  Reply
 58. Çağatay

  Merhabalar,
  Mesai ve tazminat davası açtığım eski iş yerimin bana maaş bordrolarını imzalattıkları için bilirkişi sadece kıdem ve ihbar tazminatımı alacağımı bildirmiş.avukatım itiraz edebiliriz dedi ancak size göre dava nasıl sonuçlanır?fazla mesai ücretimizi hiç almadık ama her ay maaş bordrolarında almış gibi göstererek imzalattılar.sonuçta çalıştığımız için mecburen imzalıyorduk.dava için tanıklarım gerekli bilgileri verdi ama bordrolardan dolayı durum aleyhime sonuçlanacak gibi görünüyor.
  Teşekkürler..

  Reply
 59. Fikret

  3.5 yildir bir gida firmasinda asistan mudur olarak calisiyorum
  İlk 3 yilimda her gun 9 saat calistim son 5 ay kala calisma saatlerini sekiz bucuk saate cektiler
  Her gun yarim saat fazla calistim
  Maas bodramdada fazla mesai yazmiyor odemedilerde
  Bu durumu ispatlicak vardiya programi ve sahitlerimde var
  Sizce dava yi kazana bilirmiyim

  Reply
 60. muharrem

  Faftada birgun fazla mesai yaptirildigi icin yarin istifa edecem mahkemeye bunu kanitlaSam kazanirmiyim giris cikislar icin defter var bunun resmini ceksem bu mahkeme de kanit olurmu

  Reply
 61. musab

  işe girerken istifa kağıdını imzaladık tabi tarhi boş bıraktırdılar şimdi de maaşımız bodro üzerinde çok eksik gösteriliyor ve cumartesi pazar mesaileri yatırılmıyor ayrıca sigarta gün sayısıda oldukça az yatırılıyor bize dedikleri şey siz barça başı çalışıyorsunuz cumatesi pazar mesaisi olmaz bende dedimki gelen denetlemeciye cumatesi ve pazar çalıştığımızı onlarda kesinlikle böyle bişeyin olduğunu kanıtlamayacağımı söyleyip şimdi işi bırakmam için ellerinden gelen tüm baskıları yapıyorlar ben bu firmada yeniymişim 10 senedir bu böyle diyorlar ne yapmam lazım orada daha önce çalışmış kişiler şahit oluruz diyorlar

  Reply
 62. Fatih BUTUR

  Merhaba Mehmet bey 5 yıldır gümrük müşavirliği firmasında çalışmaktaydım. Sigortam asgari ücretten yatırılmaktaydı ve hiçbir mesaim bordroma yansıtılmadı. 2 yıldır maaş bordrolarıma imza atmadım. Şimdi işten çıkartıldım ve tazminatım reel aldığım maaşımdan banka hesabıma tazminat bedelidir ibaresiyle yatırıldı. Bu ödemede açıkça benim maaşım belli edildi gibi görünüyor bunu eksik ödenen sigortalarım için davada kullanabilirmiyim. Birde her gittiğim mesai için gümrük müdürlüğünce onaylı kendi imzamın bulunduğu mesai dilekçelerim beyanname ve makbuz ödemelerim elimde 1 tanede 5 yıl birlikte çalışmış olduğum arkadaşımın şahitliği mevcut olacak mesai ve eksik ödenen sigorta ödemelerim için açmak istediğim davalarda ne kadar başarılı olabilirim. Bilgi vermenizi rica ederim.

  Reply
 63. Safa

  Merhaba emre bey hala çalışmakta olduğum iş yerinde 15 ay oldu ama 1 sene boyunca 12 saat 6 gün çalıştım yani aylık 312 saat pazar dini ve resmi tatiller gece dahil ama ne pazar mesaisi aldım nede normalini aldığımı düşünüyorum aldığım ücret 1850 yol ücreti agi içinde delil olarak ne nöbet cizelgesi ne puantaj hiç bir şeyim yok sadece şahitlerin var benim gibi çalışan diğer iki arkadaşım ve iş yerinden bir arkadaş nasıl hareket etmeliyim bu fazla çalışmalarımı alabilmek için . maaş bodrosu istediğimiz zaman düzmece bir bilgisayar çıktısı veriyorlar detaysiz

  Reply
 64. ahmet

  Iyi günler emre bey ben 3yildir KARGO şirketinde çalışıyorum ve her yıl fazla ÇALIŞMA mukavelesi imzalatiorlar ben bunu imzamassam haklarimi alabiliormuyum bel fıtığı olduğum için fazla çalışmıyorum

  Reply
 65. abdulaziz ayhan

  merhaba avukat bey ;
  ben 2009 şubat ayında bi şirkette 1 gün çalış 1 gün dinlen şeklinde işe başladım.bu çalışma şekli hafta sonu ve bayramlarda geçerli.sigortam tam yatmakla beraber fazla mesai bayram izinleri hafta sonu izinleri gibi haklardan faydalanamıyorum halen aynı iş yerinde çalışıyorum fakat ayrılmak istiyorum. bana tazminatımı vermeyecekleri söylendi.
  sorum şu şekilde olacak fazla mesai 2009 yılından beri her gün 4 saat bayram izinleri hafta sonu izinleri vs. bordromda fazla mesai 0 yazmakta. işe giriş çıkışlarda herhangi bi kayıt da bulunmamakta kamera sistemi var fakat her 3 ayda kendini yenilemekte kayıtları silmektedir. ispat için arkadaşlarımın da iş korkuları nedeni ile bana şahit olacaklarını sanmıyorum. ben mesai tazminat gibi haklarımı şirketten nasıl tanzim edebilirim. yardımlarınız bana ışık olacaktır.

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Fazla çalışmalarınızı kanıtlayamaz iseniz maalesef yapabilecek bir şeyimiz olmayacaktır. Sizinle birlikte çalışmış işçi arkadaşlarınızdan tanıklık yapmasını isteyiniz. Tanık olacak kişilerin hala aynı iş yerinde çalışmış olmaları gerekmemektedir. Ayrılmış da olabilirler.

   Reply
 66. Erol yilmaz

  Merabalar emre bey ben kurumsal bir firmada çalışıyorum. 1 yıl oldu bu bir yıl içerisinde eleman yokluğu sebebiyle çalışma saatimden yanı anlaşma yaptığımız günlük 7.5 saat ten çok çok fazla calistim. Fazla mesai yatırilmiyor şirket bünyesinde. Giriş çıkış PC üzerinden yapılıyor ama puantaj sisteminde aylık 195 saatten fazla yazma ihtimalimiz yok puantaj kabul etmiyor. Yanı mecbur günlük 7.5 saat yazmamiz gerekiyor. Kamera kayıtları bir sure sonra sifirlaniyor. Maaş bordrosu na da imza atmiyoruz. Nasıl ispatlayabilirim. İşten çıkan elemanlarim şahit olsa fazla calistirildim icin.mahkeme sonucunu etkiler mi. Yardım ederseniz çok sevinirim

  Reply
 67. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

  Merhaba,

  Kayıtlar delil olarak kullanılabilir fakat mühim olan tanık delilidir. Sizinle birlikte çalışmış iş arkadaşlarınızın tanıklık yapması davayı sonlandıracak hamle olacaktır.

  Reply
 68. erkan

  Bir fabrikada tir şoförüyum giriş çıkış kartlarimiz yok işçilerin var aynı saatte ise başlıyoruz 5.45 sonra işçilere mesai var yemek var bize gelince mesai yok yemek 8.bucukdan sonra hak 15 tl artı gece saat 12 de geldiğimizde mesai yok hala calismaktayim bir yardımcı olurmusunuz

  Reply
 69. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

  Merhaba,

  Tanık konusunda herhangi bir problem yaşanmamışsa davanızın çoktan bitmesi gerekir. Dosyanız ile ilgileneceğiz. Size mail yoluyla dönüş yapacağız. Mail adresiniz yanlış ise lütfen 216 ile başlayan ofis telefonumuzdan bize ulaşınız.

  Reply
 70. Baran Tan

  Merhaba Emre bey,

  Çalıştıgım yer iş akdimi fesh etti ve iş çıkışım verildi. Alacak fazla mesailerim var ancak işveren tarafının mesai saatlerimi az sayarak eksik ücret ödemesinden şüpheleniyorum.

  işyernde parmak izi ile giriş çıkışlarımız kayıt ediliyor. Ilgili kişiye kendime ait kayıtların bir çıktısını istiyorum dediğimde veremiyoruz dediler. Vermemeleri gibi bir durum olabilir mi. Almam mümkün mü.

  Birde ihbar tazminatımızı ve nisan ayına ait olan alacagımızı bu ayın besinde odediler. İş çıkısımız verildigi anda hesaplanıp verilmesi gerekmezmiydi. Bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   İşe iade davası açabilirsiniz. Fazla mesaileriniz için dava açacak iseniz mutlaka tanık deliline ihtiyacınız olacak. İşveren ilgili evrakları mahkemeye sunmaz.

   Reply
 71. Ahmet polat

  Merhaba emre bey, fazla mesailerimi whatsapp grup üzerinden yazılan vardiyalar ile belirleniyor telefonumda kayıtları mevcut fazla mesai ücreti ödenmiyor ancak bu whatsap konuşmalarını delil olarak mesai yaptığımı kanıtlaya bilirmiyim ve bimerden şikayet etmek istiyorum whatsaap yazışmalarınıda göndersen beraberinde bi geçerliliği yada bi sıkıntı olur mu ?

  Reply
 72. ahmet

  merhaba mehmet bey şuan çalıştığım işyerinde giriş çıkış saatlerimizi elle yazıp imzalıyoruz fakat aysonuna gelindiğinde fazla çalışma saatlerimizi defterden sorumlumuz elle düzelterek yani 18:45 çıkış yapılmış saati üzerinden kalemle geçmek kaydı ile 16:45 yaparak haftalık çalışma saatine eşitliyor yani düşürüyor her ay nerden baksanız 10 yada 15 saati siliyor acaba hergün giriş çıkışları yazdığım defterin günlük fotoğrafını çeksem düzeltme yapılmamış şekilde ilerde herhangi bir durumda ispet delil olarak kabul edilirmi yada defter üzerinde oynamalar delil olarak kabul görürmü şimdiden cevabınız için teşekkürler

  Reply
 73. Levent

  Mrb emre bey yaklaşık 10yil çalıştığım firmada 12 24 olarak ögg görev yapmaktayım hafta sonu tatilim ,bayram mesaileri yok 15yil 3600 gün TM ayrılmak istiyorum ancak fazla mesailer için dava açabilir miyim birde 12 24 vardiyasinda fazla mesai olurmu.saygilar

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   15 Yıl 3600 prim gününe dayalı olarak iş sözleşmenizi feshedebiliriz. Bunun yanı sıra fazla çalışma ücretlerinizi de almak istiyor iseniz mutlaka mahkemede tanık olarak en az iki iş arkadaşınızı dinletmemiz gerekir. Tanıklar hususunda problem yaşamam diyorsanız iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 74. Aykut

  Emre bey merhaba bir kargo firmasında 3 yıldır çalışmaktayım sbah 8 akşam 19:00 a kadar çalışıyoruz ama şirket bize her gün 2bucuk saat dinlendindimize dair kağıt imzalatiyor biz iş arkadaşları olarak bi şikayet etmek istiyoruz bize nasıl yardımcı olabilirsiniz

  Reply
 75. Dogan

  Merhaba Emre bey 12 yıldır bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum daha önce iki gündüz iki gece 2 of şeklinde çalışıyorduk ve izinli günlerimizde yaptığımız mesailer elden veriliyordu ama 12 saat çalıştığımız dan dolayı o saat farkın mesaisi verilmiyordu son 8 aydır 8 saat sistemine çalışıyoruz ve artık herşey resmi Yani elden para almıyoruz. Şirket bu hafta eski çalışanlardan Dört kişiyi çağırdı ve Eskiden 12 saat sisteminde çalıştığımızın fazlalığını bize vermek istedi adam başı 10.000 TL teklif ettiler ama bu bizim için yeterli değildi çünkü daha fazlasına hak ediyorduk şimdi biz dört arkadaş Davacı olup hem geriye dönük fazla çalışmış olduğumuz parasını ve tazminatınızı almak istiyoruz.Eskiden 12 saat çalıştığımızda giriş çıkışlarda atmış olduğumuz belgenin fotokopisi ve elden para aldığımızın Evrağın resmi mevcut sizce ne yapmalıyız ve kazanma şansımız nedir?? Cevaplarsanız çok sevinirim Çünkü bir ay içinde dava açmayı düşünüyoruz kusura bakmayin cevaplanmadigi icin ikinciye gonderiyorum.

  Reply
 76. mustafa yılmaz

  Merhabalar 5 buçuk senedir bir firmada çalışmaktayım aldığım maaş üzerinden sigortam ödenmemektedir, askeri olan kısım bankaya yatmakta kalanı elden almaktayız son 2 yıldır ise elden aldığımız maaşı 2 3 ay geriden hep ödemektedirler,günde 8 saat yerine 12 saat çalışmaktayım belirli öğlen arası tatilimiz yok resmi tatillerdede çalışmaktayız böyle bir durumda firmayı mahkemeye versem kazanma şansım ne olur , daha öncedende sigortasını yatırmayan bir arkadaşımızın mahkemesi devam etmektedir , elden maaş aldığıma dair watsaapdan yazışmalarımız ve şahitlerimiz bulunmaktadır , ve mesleğimden ötürü askeri ücretten fazla aldığıma dahil dosya mevcut şimdiden cevabınız için teşekkür ederim…

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Tanıklarınız bulunuyorsa davayı kazanırsınız. Yapılması gereken ilk işlem iş sözleşmenizi feshetmek, ardından da İş Mahkemelerinde dava açmaktır.

   Reply
 77. Ali demir

  Merhaba emre bey,
  Ankara’da yaşamaktayım.16 eylül 2015 tarihinde istanbul merkezli olarak uluslararası bir teknoloji firmasında (istanbul’da) işe başladım.İkamet adresim ankarada idi.1 kasım 2015 genel seçimlerinde her tc vatandaşı gibi bir vatandaşlık hakkım olan oy kullanma işlemimi ankarada yapmam gerekiyordu.Çalıştığım firmanın proje ve iş yoğunluğu nedeni ile proje direktörüm tarafından eğer 1 kasım 2015 tarihinde firma ofisine (ümraniye) gelip günlük çalışmamı icra etmez isem işten kovulmakla tehdit edilerek anayasal bir hakkım olan oy kullanma hakkımdan mahrum edildim.Firmada çalışan tüm türk personellerin 1 kasım 2015 pazar günü oy kullanma işlemini gerçekleştirdiği,personeller arasında ankara’ya gelerek oy kullanma işlemini gerçekleştirenler oldu fakat şahsım olarak hem resmi tatil(pazar) olması aynı zamanda da genel seçim günü ankaraya gidersem o gün ofiste olmassam işten atılmakla tehdit edilerek ilgili hakkımdan mahrum edildim.Daha sonra 19 aralık 2016 tarihinde sözleşmem bittiği için işten çıkarıldım.Konu ile ilgili iş mahkemelerine başvuracağım fakat ilgili konuda mahkemece ne kadar haklı görünürüm ve kazanma şansım ne olur?
  Bu konuda hakkımı nasıl savunabilirim ilgili konuyla tazminat olarak kazanma şansım olabilir mi?
  İlgili konu haricinde firmaya tüm yıl boyunca yapmış olduğum fazla çalışma mesailerimin karşılığında iş mahkemelerine başvuracağım.
  Konu ile ilgili haklarımla alakalı bilgiye ihtiyacım vardır.Teşekkürler.

  Reply
 78. Kenan akar

  Merhaba emre bey ismim kenan ben yaklaşık 5 yıl 11 ay A101 yeni mağazacılıkta mağaza müdürlüğü yaptım.işten 4 ay önce işten ayrılıp notere fazla çalıştığıma dair ihtat çektirdim. Avukatımın eline 13 aylık puantaj ve kasiyer fişlerimi sundum karşı taraf bize 30 aylık puantaj sundu çalıştığım arkadaşları sait yazmışlar. Ama ben onları fazla çalıştırmadım kendilerinde biliyor ve bana söyledikleri biz istemeden şahit yazdılar biz olmak istemiyoruz ve benimle beraber çalışan bir yardımcım vardı bizi dış görev olarak manisa salihliden Demirciye 3 aylığına mağaza düzenlemeye ve mağaza açmaya gönderdiler biz orada günlük 12 Saat çalıştık sonra salihli te tekrar geldik yardımcım işi bıraktı şimdi aynı şirkette çalışıyoruz şirketten çıkan 3 kili şahitlik yaparız diyor benim mahkeme sonucu ne olur yardımlarınızı bekliyorum 16 .06.2017 de duruşma var

  Reply
 79. AHMET CAN

  Merhaba Mehmet Bey,

  Bir sorum daha olacak. çalıştığımız şantiyede iş bitti ve başka şantiyeye gitmek istemiyorum. bu şekilde istifa ettiğimde haklı fesih olur mu. mahkemeye gittiğimde kıdem, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı açısından durumum ne olur (iş yerinde sözleşmem yok)

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Önceki çalışmalarınızda da sürekli olarak farklı şantiyelerde görev alıyorsanız ve bu bir teamül haline gelmiş ise bu durumu lehinize kullanamazsınız.

   Reply
 80. MURAT ARSLANTAŞ

  Merhaba;
  3,5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum, ayda en az 4 gün fazla çalışmamız oluyor. (4×4 saat=16 saat ayda) giriş çıkışlarımız kartlı sistem, ayrıca mesai bitişi akşamları eve taksi ile gittiğimizden taksi fişleride mevcut kanıt olarak.
  fazla çalışmamıza istinaden ücret almıyoruz, Bordromuzda da fazla çalışma ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamakta.

  Bu durumda fazla çalışmalarım için dava açsam olumlu sonuçlanır mı? Yorumunuz ricadır.

  teşekkürler

  Reply
  1. Av. Mehmet Emre Ulusoy Post author

   Merhaba,

   Mahkemede iş arkadaşlarınızdan en az bir tanesi tanıklık yapar ise davanızı kazanabilirsiniz. Bahsettiğiniz giriş çıkış kayıtlarını işveren sunmayacaktır, delil olarak kullanılamaz. Bunun haricinde taksi fişlerinde saat yazmaz bu nedenle fişleriniz de delil olarak kullanılamaz. Bu nedenle sizin mutlaka mahkemeye tanık bildirmeniz gerekmektedir.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir